Jak wybrać wannę?

Mimo że kabiny prysznicowe wciąż pozostają w centrum uwagi inwestorów, to wanny nie ustępują im wiele w kwestii popularności. Na który model warto się zdecydować?

Wanny narożne należą do wybieranych najczęściej, co przeważnie podyktowane jest możliwościami aranżacji przestrzeni - łazienki w blokach, zwłaszcza budowanych w latach 70. i 80., są niewielkie, więc takie rozwiązanie jest w zasadzie jedynym dostępnym. Na szczęście, trendy w budownictwie ulegają zmianie. Łazienka często nie stanowi już jedynie niewielkiego skrawka całkowitej powierzchni użytkowej mieszkania, a osoby decydujące się na budowę domu, przywiązują sporą uwagę do funkcjonalnych aspektów tego pomieszczenia. Sprawia to, że wannę narożną, spokojnie można zastąpić modelem wolnostojącym.

Czy warto? Cóż, to zależy. Takie rozwiązanie ma bowiem tyle samo zalet, co wad, jednak jeżeli chcemy przekształcić zwykłą łazienkę w komfortowy salon kąpielowy, który poza oczywistą funkcją, będzie pełnił także rolę pomieszczenia, gdzie można zrelaksować się po ciężkim dniu, to wolnostojąca wanna będzie najlepszym wyborem.

Wanna wolnostojąca: zalety

Wanny wolnostojące nasuwają skojarzenia z pałacowymi łaźniami i z luksusowymi pokojami kąpielowymi, charakterystycznymi dla ekskluzywnych apartamentów. Jeszcze do niedawna, takie rozwiązanie miało raczej niszowy charakter. Te wanny po prostu ładnie wyglądają. Można zdecydować się na wariant osadzony na nóżkach  w stylu retro, można wybrać wannę minimalistyczną lub o fantazyjnym kształcie. 

Wymieniając zalety wanien wolnostojących, nie można pominąć aspektów funkcjonalnych. Do takiej wanny można wejść z każdej strony, co w wielu przypadkach może okazać się niezwykle praktyczne. Modele bez zabudowy nie są trwale związane z podłogą, więc zależnie od potrzeb, można nieznacznie korygować ich położenie, oczywiście w granicach dopuszczalnych przez przyłącza wody, położenie baterii i odpływu. 

Ta cecha przekłada się na jeszcze jedną zaletę - gdy zechcemy wymienić wannę (np. przy okazji zmiany wystroju łazienki), zrobimy to bez najmniejszego problemu. Tradycyjne modele narożnikowe, najczęściej wymagają demontażu całej zabudowy. W tym przypadku, wystarczy tylko wynieść starą wannę i wstawić nową.

 

Wanna wolnostojąca: wady

Oprócz wielu niekwestionowanych zalet, wanny wolnostojące mają też swoje wady. Jedną z największych jest ograniczona funkcjonalność. Usytuowanie wanny w centralnym punkcie łazienki sprawia, że wzięcie w niej prysznica jest praktycznie niemożliwe. Wynika to z braku możliwości montażu zasłony lub parawanu nawannowego. Oczywiście, wolnostojącą wannę można umieścić pod ścianą, ale wówczas, takie rozwiązanie traci cały swój urok. 

Kolejny minus, to spore wymogi, jakie model wolnostojący przedstawia w kwestii metrażu łazienki. Wannę wolnostojącą można wstawić nawet do niewielkiego pomieszczenia, niekoniecznie pod ścianą, ale wówczas, nie ma mowy o komforcie korzystania.

Nie można nie wspomnieć też o kosztach aranżacji pomieszczenia. Konieczne jest zaprojektowanie i wykonanie odejścia wody z posadzki oraz doprowadzenie przyłączy do odpowiedniego miejsca. Warto wziąć to pod uwagę, zanim zdecydujemy się na model wolnostojący. 

Modele wolnostojące są droższe od narożnikowych.

Najlepsze materiały na wannę wolnostojącą

Wróćmy jednak do zalet tego rozwiązania. Do tej listy, z pewnością należy dopisać także szeroki wybór materiałów, z których wanna może być wykonana. Warto dokładnie przemyśleć tę kwestię, bowiem to, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, wpłynie nie tylko na walory wizualne, ale także aspekty użytkowe.

Wciąż często wybieranym materiałem jest akryl. Takie wanny są ciepłe, a do tego - łatwe do odnowienia. Nie mniej popularne są modele z emaliowanej stali. Po stronie plusów takiego rozwiązania należy zaliczyć długie utrzymywanie ciepła i ogólną trwałość.

Jeżeli jednak zależy nam na aranżacji w ekskluzywnym klimacie, warto zdecydować się na wannę kamienną (ich jedyną wadą jest ogromny ciężar), np. marmurową lub granitową, wykonaną z egzotycznego drewna (jest dość długowieczna, nie sprzyja rozwojowi bakterii i prezentuje się niesamowicie, ale okazuje się dość kłopotliwa w czyszczeniu) lub z miedzi (jest piękna, ale dość "głośna"). W nowoczesną konwencję stylistyczną doskonale wpisze się natomiast wanna ze szkła.

Od pewnego czasu, coraz większą popularność zyskują modele kompozytowe. Takie rozwiązanie ma praktycznie same zalety. Wanny z kompozytów są dostępne w wielu fantazyjnych kształtach i kolorach, są dość lekkie, idealnie gładkie, ciepłe i wytrzymałe.

Czy wanna wolnostojąca - dzieci i osoby starsze

Aspekt wizualny to jedno, aranżując łazienkę, nie można zapomnieć o praktyczności tego pomieszczenia. Jak wanna wolnostojąca wpływa na tę cechę?  

Wymieniając zalety wolnostojących wanien, wskazaliśmy na swobodny dostęp do misy. Przekłada się to nie tylko na łatwość wchodzenia do i wychodzenia z wanny. Możliwość podejścia z każdej strony jest też nieoceniona, gdy kąpiemy dziecko oraz w trakcie czyszczenia misy. 

Należy jednak zaznaczyć, że wolnostojąca wanna nie jest najpraktyczniejszym rozwiązaniem dla osób starszych. Wynika to z faktu, że nie można dobudować do niej schodków, ułatwiających wchodzenie i wychodzenie. Co prawda, w sprzedaży znajdziemy dostawiane stopnie, ale te nie są najstabilniejsze. Kolejna rzecz, to brak możliwości montażu uchwytu asekuracyjnego. W przypadku wanien narożnikowych, taki element bez przeszkód można przykręcić do ściany. Tutaj, taka możliwość nie występuje. 

Wanna wolnostojąca: gdzie się sprawdzi?

W pozostałych przypadkach, wanna wolnostojąca okaże się niezwykle funkcjonalna, pod jednym warunkiem - musimy dysponować odpowiednio przestronnym pomieszczeniem kąpielowym. Co to oznacza w praktyce?

7 metrów kwadratowych to absolutne minimum.  Ale żeby można było mówić o naprawdę komfortowym korzystaniu z wanny, tę wartość należy pomnożyć razy 2. Oczywiście, można próbować wstawić model wolnostojący do mniejszej łazienki, najpierw warto jednak odpowiedzieć sobie na pytanie - po co? Nie chodzi przecież o to, żeby wślizgiwać się do misy kocimi ruchami.

Można postawić wannę wolnostojącą pod ścianą, ale takie rozwiązanie będzie mniej praktyczne od typowego modelu narożnikowego i od wanny zabudowanej. Po pierwsze, sprzątanie będzie wyraźnie utrudnione - dotarcie z mopem pod wannę wymaga nie lada gimnastyki. Po drugie, w zabudowie wanny zwykle wykonane są schowki, które w małych łazienkach są niezwykle praktycznym rozwiązaniem. W przypadku modelu wolnostojącego, tracimy to udogodnienie.