Spragnieni zieleni w miejskiej przestrzeni wokół siebie? Koniecznie zobaczcie o jakie rozwiązanie wzbogacił się niedawno Mediolan. Oto Vertical Forest (zwany także Bosco Verticale) projektu Stefano Boeri Architetti.

Dwa wieżowce stojące w dzielnicy Porta Nuova wyglądają trochę jak klocki z gry Tetris. Na ich balkonach i tarasach w najlepsze rośnie sobie...las. Jaki konkretnie? Dziewięćset drzew różnych gatunków (o wysokościach 3, 6 i 9 metrów), krzewy i inna roślinność dobrana specjalnie do projektu i posadzona w taki sposób, by maksymalnie wykorzystać nasłonecznienie w danym miejscu. Gdyby te nasadzenia przenieść na płaską powierzchnię uzyskałoby się nawet dwadzieścia tysięcy metrów kwadratowych terenów zielonych. Imponujące prawda?

Pionowy las nie tylko dobrze wygląda, ale także buduje mikroklimat, wytwarza tlen, absorbuje CO2 i wyłapuje cząsteczki kurzu. Ponadto zwieksza bioróżnorodność, przyciąga ptaki i owady. Co ważne, dbaniem o roślinność zajmuje się obsługa budynku. Nasadzenia znajdują się w specjalnych donicach, dopracoway został także dedykowany system ich nawadniania. Oczywiście wygląd budynków mocno zmienia się wraz z porami roku. 

Na koniec dodamy tylko, że budowa całości zajęła 5 lat i zakończyła się w 2014 roku. Podobne projekty mają wkrótce stanąć w Nanjing, Xinyi, Guizhou (Chiny) i w Szwajcarii. Dobry pomysł?