Każda edycja festiwalu jest pretekstem do poruszenia zagadnień związanych z projektowaniem w kontekście zmian, jakie zachodzą w naszym otoczeniu. W tym roku nowym elementem festiwalu jest interaktywny przewodnik. Dzięki publikacji możliwe będzie poszerzenie wiedzy i sprawdzenie jakie rozwiązania proponują projektanci w kontekście wyzwań współczesnego świata. Wszystko to za darmo z możliwością obejrzenia z każdego miejsca na ziemi.  

W tym roku zaprezentujemy 8 kuratorskich interpretacji hasła festiwalu – UWAGA. Przewodnik to kompendium wiedzy - dostarczy informacji na temat prototypów, produktów, usług oraz idei, które mogą okazać się przydatne w odpowiedzi na nieuchronne zmiany społeczne, ekonomiczne i klimatyczne.

Wśród poruszanych tematów znalazły się problemy z nadmierną konsumpcją, pogłębiającym się kryzysem wodnym oraz nieefektywnym wykorzystaniem zasobów naturalnych i ponownym wykorzystaniu surowców. Kuratorzy przedstawią również dane jako nową, wartościową walutę, a także przybliżą zagrożenia związane z brakiem etyki w świecie cyfrowym.

Pora uważnie szukać rozwiązań

Kuratorzy rozdziału „(Nie)uwaga”, Agnieszka Jacobson-Cielecka i Karol Murlak tym razem poszukują nowych materiałów wśród tego co toksyczne i trujące. Pokażą innowacyjne metody wykorzystania nie tylko toksycznych hałd, błota, mułu i osadu, ale również popiołów z elektrociepłowni i wulkanów, potłuczonego szkła i ceramiki. W przewodniku zobaczycie projekty ich ponownego wykorzystania: 


Ashka proj. Mateusz Mioduszewski

To materiał, który powstał z połączenia lotnych popiołów pochodzących z elektrowni Jaworzno III i glinek ceramicznych. Materiał składa się w 70% z odpadów i nadaje się do produkcji płytek podłogowych lub doniczek. Ręcznie wyrabiana masa, po wypaleniu ma beżowo szarą barwę, której odcień zależy od koloru glinek i składu chemicznego użytego popiołu.


Agnieszka Jacobson – Cielecka
- Dyrektor programowa School of Form w Poznaniu i kierownik specjalności Domestic (www.sof.edu.pl). W latach 2008-2012 dyrektor artystyczna Łódź Design Festival, dziś członek Rady Programowej Festiwalu (www.lodzdesign.com). Kuratorka licznych wystaw polskiego designu m. in. Unpolished (razem z Pawłem Grobelnym) (www.unpolished.pl), Polished Up, Polska Folk, Materia Prima, Just a Thing, prezentowanych na najważniejszych festiwalach designu w Europie, a także w muzeach designu (MAKK w Kolonii, Muzeum Sztuk Stosowanych w Budapeszcie, Muzeum Designu w Helsinkach, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Bukareszcie i inne), a także wystawy Common Roots. Design Map of Central Europe zrealizowanej na zamówienie Design Museum Holon (www.dmh.org.il) Krytyk designu, dziennikarka i publicystka. Jurorka w licznych konkursach. Członek ciał doradczych Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Instytutu Adama Mickiewicza, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.  Członek rady programowej festiwalu Designblok w Czechach (www.designblok.cz)
Laureatka nagród: Redaktor Naczelny Roku (Media i Marketing 2007) oraz Animator 2013 Design Alive Awards.W 2000 roku wprowadziła na rynek polską edycję ELLE Decoration i do 2007 roku była jej redaktor naczelną. Ukończyła malarstwo na PWSSP (dziś ASP) w Gdańsku. Mieszka w Warszawie.
 


Karol Murlak
- Projektant, badacz i wykładowca. Profesor Pratt Institute w Nowym Jorku i wykładowca School of Form na Uniwersytecie SWPS. Pracuje dla wiodących firm i instytucji w Europie i Stanach Zjednoczonych, takich jak Deutsche Bank, Boston Consulting Group, Martinelli Luce, Meble Vox and Terma Group. Jego projekty były prezentowane na wystawach w Londynie, Mediolanie, Berlinie, Budapeszcie, Pradze, Warszawie, São Paulo, Rio de Janeiro, Waszyngtonie, Nowym Jorku i wielu innych miastach. Ukończył Projektowanie przestrzeni w Falmouth College of Art w Wielkiej Brytanii. Jest też absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie gdzie uzyskał tytuł magistra i doktora. Obecnie mieszka i pracuje między Nowym Jorkiem, Warszawą i Poznaniem.
 

W podróż po świecie otaczających nas materiałów zabiorą Was również kuratorzy rozdziału „Dematerializacja”. Ewa Bochen i Maciej Jelski spróbują odpowiedzieć na nurtujące pytania o wpływ tworzyw na środowisko i zdrowie człowieka. Dowiemy się czy bioplastik jest lepszy od tradycyjnego plastiku oraz czy naprawdę możliwy jest powrót do opakowań szklanych. W ramach przewodnika twórcy w rzetelny sposób opowiedzą o procesach produkcyjnych poszczególnych materiałów. W swoim rozdziale kuratorzy pokażą przykłady niezwykłych dematerializacji: 


Koce wełniane proj. Seljak Brand

Czy ścinki wełnianych dywanów, mogą stać się pełnowartościowym luksusowym produktem? Marka Seljak Brand z Australii wykorzystuje je do tworzenia pięknych koców. Produkowane są w najstarszej tkalni na Tasmanii oraz w 92 letniej tkalni na Litwie z włókien pochodzących z odzyskanych resztek dywanów. Koce są w 70% z wełny merynosów lub owiec i 30% mieszanki bawełny, moheru i wełny z alpaki oraz dodatku wzmacniającego w postaci poliestru. Dodatkowo każdy zużyty koc marki Seljak może być nieodpłatnie odesłany do fabryki i przetworzony na kolejny produkt.


Kosmos Project
- Studio projektowe tworzone przez Ewę Bochen i Macieja Jelskiego. Projektanci studiowali na Warszawskiej ASP oraz Politecnico di Milano. Doświadczenie zawodowe zdobywali w renomowanych mediolańskich biurach Alessandro Mendiniego i Denisa Santachiary. Mają na koncie szereg projektów zarówno komercyjnych jak i artystycznych, między innymi współpracę z Vitra i Paul Smith. Projekty studia były wielokrotnie nagradzane i prezentowane na wystawach w Londynie, Mediolanie i Sztokholmie, Rejkiawiku, Tokio oraz Nowym Jorku. W pracy grupy bardzo ważne jest konceptualne podejście do projektowania oraz przełamywanie stereotypowego myślenia o obiekcie i materiale. W portfolio grupy znajdują się także doceniane projekty wystaw między innymi: Wszystko widzę jako sztukę w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki, Festiwal Apostrof Empik, Bunt materii w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Irrational Times w Form/Design Center w Malmo.

 

Premierowo wszystkie treści zawarte w przewodniku GDD zostaną opublikowane 4 lipca, w dniu rozpoczęcia festiwalu. Zajrzyjcie na http://guide.gdyniadesigndays.eu/ by zainspirować się najlepszym światowym wzornictwem. 

GDD2020 #UWAGA
kiedy? 4 – 11 lipca 
gdzie? www.gdyniadesigndays.eu 
FB: facebook.com/gdyniadesigndays
Instagram: @gdyniadesigndays 
oficjalny hashtag: #GDD2020 #GDD #gdyniadesigndays #uwaga