Tuja szmaragd to jeden z najbardziej popularnych krzewów ozdobnych spotykanym w naszych ogrodach. Tuja jest iglakiem nazywanym także żywotnik szmaragd. Z racji na jej piękną odmianę i zimozielony kolor, tuje szmaragdowe często są wykorzystywane jako żywopłoty. Hodowana jest także w donicach na balkonach czy tarasach.

Tuja szmaragd – opis

Tuja szmaragd to jedna z najładniejszych i najchętniej wybieranych tui ozdobnych. Charakteryzuje się soczystą, piękną barwą igieł oraz zielonymi łuskami. Kształt, jaki naturalnie przybiera to stożek. Pędy młodej rośliny mają kolor rdzawo-pomarańczowy. W późniejszym etapie brązowieją. Szmaragd tuja w ogrodzie wytwarza niewielką liczbę małych szyszeczek. Drzewka te nie zmieniają barwy łusek na zimę, przez co cieszy wzrok przez cały rok swą ciemno szmaragdową barwą. Oprócz tego tuja ozdobna rosnąca w naszych ogrodach wydziela charakterystyczny, piękny, żywiczny zapach, przez co tworzy zdrowy mikroklimat. Drzewka i krzewy tui nadają się zarówno do nasadzeń grupowych, jak i pojedynczych. Lubią one słoneczne stanowiska bądź półcień oraz żyzne gleby, utrzymujące wilgoć. W porównaniu do pozostałych odmian tuja szmaragd posiada płytki system korzeniowy, dlatego dość łatwo ja przesadzać w późniejszych etapach wzrostowych, ponieważ istnieje małe prawdopodobieństwo uszkodzenia bryły korzeniowej.

Jak sadzić tuje szmaragd na żywopłot?

Sadzenie drzewek zakupionych w doniczkach może odbywać się wiosną, od kwietnia do czerwca, bądź jesienią, od sierpnia do połowy września. Ma to duże znaczenie dla tui, ponieważ w tym czasie jest największe prawdopodobieństwo na przyjęcie się drzewek. Jeśli posadzimy drzewka zbyt wcześnie albo zbyt późno, istnieje możliwość przemrożenia sadzonek. Jeśli wybierzemy okres letni do sadzenia tui, należy zadbać o odpowiednie nawilżenie bryły korzeniowej, co w lecie wiąże się z częstszym podlewaniem spowodowanym wysoką temperaturą.

Chcąc posadzić żywopłot żywotnik szmaragd, warto wyznaczyć optymalne miejsce i obliczyć odległość kolejnych drzewek. Tuje powinny znajdować się w odległości 50-60 cm od ogrodzenia. Optymalna odległość, jaka powinna zostać zachowana pomiędzy drzewkami, to 50-60 cm dla wąskich odmian wolno rosnących, oraz 100-120 cm dla odmian szybko rosnących o wysokim pokroju. Dołki wykopane pod sadzonki powinny być nawet dwukrotnie większe niż bryła korzeniowa. Dołek powinien być głębokości ok. 50 cm. Wypełniamy go żyzną glebą wymieszaną z kompostem. Po zasadzeniu i obfitym podlaniu warto zabezpieczyć drzewka ściółką, która będzie zatrzymywać w glebie wilgoć.

Getty Images

Tuja szmaragd – uprawa

Tuje szmaragd nie wymagają dużej opieki. Aby cieszyć się ich pięknem, oraz gęstym żywopłotem, należy przestrzegać kilku ważnych zasad. Tuje lubią wilgoć, dlatego ważne jest obfite ich podlewanie raz w tygodniu. Przed okresem zimowym, czyli jesienią, koło października, ważne jest również obfite podlanie drzewek i ponowne zabezpieczenie ich ściółką bądź korą, przed nadmiernym wysuszaniem gleby. Tuje w ogrodzie należy regularnie przycinać oraz nawozić. Nawożenie tui powinno odbywać się wiosną, kiedy powinniśmy dostarczać drzewkom azotu, oraz latem i jesienią, dostarczając potasu i fosforu.

Nadmierne podlewanie tui powoduje wypłukiwanie się cennych składników mineralnych z gleby, które potrzebne są do prawidłowego rozrostu rośliny. Tuje możemy kupić w okolicznych szkółkach, a także na targach, bazarach, jak i sklepach ogrodniczych i marketach. Przy zakupie warto wybierać zdrowe sadzonki, o mocno zielonym kolorze. Cena tui szmaragd waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, w zależności od ich wielkości.

Kiedy przycinać tuje szmaragd?

Jak szybko rośnie tuja szmaragd? Jej wysokość zależna jest od odpowiadającej im uprawy oraz dostarczanych im składników mineralnych. Tuje szmaragd powinno się przycinać od 2 do 3 razy w sezonie. Są to drzewka dość wytrzymałe na cięcie, zatem nie trzeba się bać zbyt mocnego cięcia. Pierwsze cięcie powinno się odbywać przed okresem wegetacji, na przełomie marca i kwietnia. Drugie cięcie, wykonujemy w czerwcu, gdy nowe pędy przybierają ciemną barwę. Ostatnie cięcie należy zrobić w sierpniu, jednak nie za późno, ponieważ obcięte pędy powinny mieć czas na zdrewnienie.