Tuja to roślina iglasta z rodziny cyprysowatych, znana także jako żywotnik. W Polsce rośliny te hodowane są przede wszystkim z uwagi na swój ozdobny wygląd oraz przyjemny, żywiczny zapach. Tuja brabant to jedna z popularnych odmian żywotnika zachodniego (Thuja occidentalis). Co warto wiedzieć o tej roślinie? Jak wygląda i jak należy ją pielęgnować, by była piękna?

Tuja brabant – opis

Tuja brabant to rozłożyste drzewo iglaste, które bardzo szybko rośnie, a w dodatku nie posiada wielkich wymagań pielęgnacyjnych. Te dwie cechy decydują o popularności tej rośliny. Thuja occidentalis brabant odznacza się kolumnowym pokrojem. Jej gałązki są silnie spłaszczone, a dzięki odpowiedniemu przycinaniu znakomicie się zagęszczają. Jasnozielone igły ciemnieją nieco w okresie zimy - nie jest to jednak znaczna różnica. Żywotnik brabant posiada szczególną skłonność do licznego tworzenia szyszek. Zmniejsza to dekoracyjność drzewa, jednak można je z łatwością usunąć ręcznie. 

Tuja brabant – przyrost, wysokość

Roślina znana jest też jako tuja żywopłotowa, z uwagi na częste przeznaczenie tej rośliny właśnie na żywopłot. Rośnie bardzo szybko, choć im jest starsza, tym ów przyrost jest mniejszy. W ciągu roku sadzonka jest w stanie zwiększyć swoją wysokość nawet o 40 centymetrów. Przez 10 lat osiąga około 3 metry wysokości i rośnie dalej, osiągając nawet 5 metrów. Jest jednocześnie łatwa w przycinaniu, a więc także i w prowadzeniu. Tworzy naturalną osłonę przed wzrokiem sąsiadów czy nieproszonych gości. Powstaje jednak pytanie jak gęsto sadzić tuje brabant, żeby utworzyła z czasem spójny żywopłot? Poleca się wsadzać roślinki co 50-70 centymetrów. 

Pielęgnacja tui brabant

Tuja brabant swoją popularność zawdzięcza również niewielkim wymaganiom pielęgnacyjnym. Dbanie o nią nie zajmuje dużo czasu, a rośnie bardzo szybko. Jeśli regularnie się ją przycina, ładnie się też zagęszcza. Jej formowanie nie jest wcale problematyczne - każdy poradzi sobie z przycięciem. Jeśli chodzi o sadzonki, należy dla nich wybrać obszar nasłoneczniony, z żyznymi, lekko kwaśnymi glebami. Jest to jednak taka roślina, która zniesie i inne warunki - byle miała dostęp do wody i nie znajdowała się w dużym cieniu. Sadzenie roślin sprzedawanych w pojemnikach może odbywać się przez cały rok, choć najlepiej robić to jesienią lub wczesną wiosną. Wymagania tej rośliny obejmują jednak regularne nawożenie. Nie trzeba tego robić w pierwszym roku po wsadzeniu, o ile gleba została solidnie użyźniona. Później trzeba jednak użyźniać glebę - od wiosny aż do lipca. Tuja wymaga nawadniania, ponieważ jest wrażliwa na brak wody. 

Kiedy przycinać tuje brabant?

Uprawa tuji brabant nie jest szczególnie problematyczna, jednak jeśli ktoś pragnie by jego roślinka pięknie się prezentowała, powinien ją regularnie przycinać. Pozwoli jej się to zagęścić, dzięki czemu będzie wyglądała jeszcze bardziej ozdobnie. Kiedy należy przycinać tuje? Najlepiej wiosną - końcem marca lub w kwietniu. Mniej więcej przycina się o 1/3 tą część, która w poprzednim roku urosła. Warto też usunąć zniszczone (czyli na przykład przemarznięte czy obumarłe) pędy. Cena tej rośliny uzależniona jest od miejsca, gdzie kupujemy sadzonkę, a także od jej wielkości. Niewielkie okazy można kupić już za kilka złotych. Tuja brabant o wysokości około 150 centymetrów, a więc znacznie wyrośnięta, kosztuje już około 30 złotych. 

Tuja brabant czy szmaragd?

Oprócz pytań o to jak sadzić tuje brabant na żywopłot lub gdzie kupić dobrej jakości sadzonki, potencjalni kupcy interesują się też różnicami pomiędzy tą odmianą a innymi. Dość często ten gatunek mylony jest z tują szmaragd. Czym się od siebie różnią? Tuja szmaragd odznacza się nieco ciemniejszym kolorem, do którego nawiązuje jej nazwa. Brabant jest z kolei drzewem znacznie wytrzymalszym, żywotnym. Większość jej sadzonek bez trudu się przyjmuje i można z nich formować piękny, gęsty żywopłot. Tuja brabant zimą świetnie znosi niskie temperatury - jest bowiem bardziej wrażliwa na upały i brak wody. Szmaragd rośnie tymczasem znacznie wolniej, a w dodatku z uwagi na stożkowaty kształt trzeba ją sadzić z większymi odstępami między kolejnymi sadzonkami.