Trendy ogrodowe na 2022 rok - nurt eko, natura i minimalizm

Styl eko oraz minimalizm będą w nadchodzącym roku królować nie tylko we wnętrzach, ale także w ogrodach. Najnowsze trendy zwiastują szczególny ukłon w stronę natury, ale również energetycznych kolorów retro. W naszych ogrodach nie zabraknie zatem ekstrawaganckich odcieni, które wraz z minimalistycznym stylem, będą tworzyć niezwykle spójne i ciekawe kompozycje. Ogrody prowadzone "pod linijkę" także odchodzą w zapomnienie. Tym razem, najlepiej będą wyglądać aranżacje powstałe przy niewielkiej ingerencji z naszej strony. Dzięki temu nasze podwórko będzie sprawiało wrażenie naturalnej, beztroskiej łąki.

W tym celu, warto zasadzić rośliny takie jak:

  • kosodrzewina
  • laurowiśnia wschodnia
  • miłorząb dwuklapowy

Modny ogród 2022 - styl retro, śródziemnomorski oraz japandi 

Styl retro jest szczególnie chętnie zapraszany do wnętrz. Połączenie nowoczesnych elementów z dodatkami w stylu vintage tworzy wyjątkowe i oryginalne aranżacje. To również niepowtarzalne wzornictwo i kolory, które nadają przestrzeni wyrazistego charakteru. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby styl ten powitać również w ogrodzie! Jak tego dokonać? Najlepiej jest wybierać wśród roślin, które mają energetyczne kolory i ciekawe faktury. Idealnie sprawdzą się w tym przypadku odcienie żółci, czerni, głębokiego brązu i fioletu, a także odważnej czerwieni. Gatunki roślin, które najbardziej wpasują się w styl retro to: chryzantemy, dalie i również mieczyki.

Styl japandi to z kolei połączenie elementów skandynawskiego i japońskiego designu. Cechuje się wyjątkowym komfortem oraz przytulnością. Jak możemy zatem zaprosić go do naszego ogrodu? Najlepiej jest zrobić to na zasadzie kontrastu. W tym przypadku możemy chociażby połączyć proste, wykonane z jasnego drewna meble w skandynawskim stylu z tymi o bardziej nietypowych kształtach, które z kolei nawiązują do Japonii. Dodatkowo możemy również uzupełnić balkon czy taras o wszelkiego rodzaju wiklinowe dodatki. Rozstawienie na tarasie kilku wiklinowych foteli, w towarzystwie dywanu z juty czy słomy, pozwoli na stworzenie klimatycznego i przytulnego miejsca do wypoczynku. Jeśli chodzi o rośliny, najlepiej sprawdzą się gatunki takie jak: świerki, sosny, jodły, wrzosy a także różnego rodzaju trawy ozdobne.

Zobacz także: Wrzosy: uprawa, pielęgnacja i wymagania. Jaka jest symbolika wrzosów?

Jak zatem wygląda styl śródziemnomorski? Przede wszystkim kojarzy nam się z ideą greckich wakacji - ciepło, beztroska i błogi relaks. To świetna inspiracja do aranżacji modnego ogrodu. W tym przypadku, najlepiej wypadną rośliny w odcieniach błękitu i granatu. Całość możemy uzupełnić o jasne meble ogrodowe i dodatki w wyżej wymienionych odcieniach. Rośliny, które pomogą wprowadzić nam śródziemnomorski klimat do domowego ogrodu to przede wszystkim: lawenda, ostrokrzew, kosodrzewina, a także zioła takie jak majeranek, rozmaryn, mięta czy też szałwia.

Modny ogród 2022 - meble z naturalnych materiałów

Tak jak wyżej wspominaliśmy, trendy ogrodowe na 2022 rok to przede wszystkim ukłon w stronę natury. Nie zabraknie zatem mebli ogrodowych i dodatków z naturalnych materiałów, a także recyklingu. Zauważymy znaczną przewagę wiklinowych modeli foteli, kanap, a także dywanów z juty czy słomy. Zasłony do tarasu będą wykonywane najczęściej z delikatnego lnu, a także bawełny.