Piękny, zadbany, zielony trawnik przed domem, nie tylko wygląda bardzo estetycznie, ale jest też wspaniałym miejscem do wypoczynku i zabawy. Jak zadbać o trawnik na wiosnę, aby prezentował się nienagannie aż do późnej jesieni? Kiedy kosić trawę po zimie, jakie zabiegi regeneracyjne warto wykonać, czym nawozić i jak podlewać trawnik, aby był naszą dumą? i

Wydawać by się mogło, że trawnik raz posadzony, będzie sam sobie rosnąć przez wiele lat. Niestety często kiedy stopnieją ostatnie śniegi pojawiają się różne problemy, które sprawiają, że nie wygląda on już tak nienagannie jak w zeszłym sezonie. Uschnięta lub pożółkła trawa, nierówności, łyse place, na których trawa nie odrosła - to wszystko sprawia, że trawnik po zimie wymaga szczególnej pielęgnacji, aby odzyskać ładny wygląd. Na szczęście przywrócenie go do dawnego stanu nie jest bardzo skomplikowane, trzeba tylko wiedzieć, jakich zabiegów potrzebuje trawnik po zimie.

Trawnik po zimie: jak go zregenerować?

Pierwszym działaniem jakie powinno się podjąć tuż po zimie, jest dokładne grabienie trawy. Najlepiej nadają się do tego grabie wachlarzowe, które pozwolą dokładnie usunąć wszelkie wyschnięte źdźbła, fragmenty mchu czy resztki zeszłorocznych roślin. Najstaranniej oczyścimy trawnik grabiąc go na krzyż. Dokładne wygrabienie całej powierzchni trawnika pozwoli na lepszy dostęp powietrza do młodych, odrastających źdźbeł, a także ułatwi wnikanie wody do podłoża. Pomoże też usunąć fragmenty obumarłych roślin, które mogłyby być przyczyną chorób lub przyciągać szkodniki.

Jeśli zauważymy, że na powierzchni trawnika pojawił się filc, którego nie da się wygrabiać, konieczne mogą okazać się specjalistyczne zabiegi regeneracyjne. Jednym z nich jest wertykulacja, która polega na pionowym nacinaniu darni. Pozwala to na lepszy dostęp powietrza, wody i składników odżywczych do korzeni. Innym zabiegiem jest aeracja, czyli napowietrzanie murawy. Polega ona na nakłuwaniu gleby. Używa się do tego specjalnego aeratora lub jeśli nasz trawnik ma niewielką powierzchnię, można to zrobić za pomocą grabi, a nawet butów z kolcami. Aeracja dotlenia glebę, pobudza wzrost trawy, wzmacnia ją, a także zapobiega rozrostowi chwastów i pojawianiu się mchu.

Często zdarza się, że w wyniku działania mrozu darń odrywa się od powierzchni, tworząc na trawniku wybrzuszenia i nierówności. Aby je zniwelować, konieczne może być wałowanie trawnika, które dociśnie darń do podłoża i wyrówna powierzchnię. Wałowanie dobrze się sprawdza na lekkich glebach. W przypadku gdy ziemia jest gliniasta i mocno zbita, lepiej z niego zrezygnować i poszukać innych sposobów na wyrównanie powierzchni trawnika.

Trawnik po zimie: podlewanie

Trawnik na wiosnę, kiedy stopnieją ostatnie śniegi jest zazwyczaj dość wilgotny. Zanim zaczniemy prace regeneracyjne, przywracające mu piękny wygląd, warto poczekać aż trochę obeschnie. Zanim to się stanie, należy unikać chodzenia po podmokłej ziemi, ponieważ może to przyczynić się do zniszczenia osłabionej po zimie trawy.

Kiedy zaczyna się robić coraz cieplej, nasz trawnik wymaga regularnego podlewania. Do małych trawników wystarczy zwykły wąż ogrodowy. W przypadku większych powierzchni, najlepiej zainwestować w zraszacze lub automatyczny system do podlewania.

Najlepiej podlewać trawnik rano. Lepiej robić to rzadziej, a za to obficie. Częste, ale delikatne zraszanie powoduje, że wilgoć gromadzi się głównie na powierzchni trawy. Nie rozbudowuje ona zatem systemu korzeniowego, przez co jest mniej odporna na suszę. Optymalne jest podlewanie trawnika 2-3 razy w tygodniu.

Trawnik po zimie: pierwsze koszenie trawy

Pielęgnacja trawnika po zimie obejmuje też koszenie trawy, które jest podstawowym zabiegiem pozwalającym utrzymać murawę w dobrym stanie. Aby nasz trawnik był bujny i miał kolor soczystej zieleni, najlepiej przycinać go lekko, ale często. Regularne koszenie zagęszcza i wzmacnia trawę, a utrudnia rozwój chwastów.

Pierwsze koszenie po zimie wykonujemy, kiedy trawa trochę podrośnie. Nie ma jednej, uniwersalnej daty. Czasem może to być już w marcu, innym razem dopiero w kwietniu. Można najpierw tylko lekko przystrzyc odrastające źdźbła, a dopiero kiedy osiągną około 6-8 cm wysokości przyciąć je mocniej.

Bardzo ważne przed przystąpieniem do pierwszego koszenia jest sprawdzenie sprzętu. Może się okazać, że trzeba naostrzyć lub nawet wymienić ostrza w kosiarce na nowe. Jest to o tyle istotne, że jeśli nie będą one idealnie ostre, poszarpią trawę, co sprawi, że nie będzie ona ładnie rosła. Dobrze sprawdzają się kosiarki z funkcją mulczowania, czyli dokładnego rozdrabniania skoszonej trawy. Takie resztki pozostawione na trawniku rozkładają się i użyźniają go.

Trawnik po zimie: nawożenie

Bardzo ważnym aspektem pielęgnacji trawnika jest jego nawożenie. Trawa jest zakorzeniona bardzo płytko, dlatego też szybko wyczerpuje zawarte w glebie składniki odżywcze. Żeby utrzymać trawnik w dobrym stanie, trzeba go nawozić kilkukrotnie podczas całego sezonu. Trawnik potrzebuje w szczególności nawozów bogatych w azot, korzystnie działają na niego też nawozy potasowe.

Kiedy nawozić trawę po zimie? Pierwsze nawożenie powinno mieć miejsce kiedy tylko zobaczymy, że trawa zaczyna odrastać, zazwyczaj na przełomie marca i kwietnia. Najlepiej wykorzystać do tego gotowe nawozy do trawników, które zawierają odpowiednie proporcje potrzebnych składników. Najwygodniejsze są nawozy w postaci granulatów. Dobre efekty dają środki o przedłużonym działaniu, które nie ulegają wypłukaniu z podłoża.

Pierwsze nawożenie trawnika po zimie powinno się wykonać po skoszeniu trawy. Najlepiej zrobić to w pochmurny, ale nie w deszczowy dzień. Trawa na którą sypiemy nawóz, nie może być mokra. Idealnie jeśli źdźbła trawy są suche, a ziemia lekko wilgotna. Bardzo ważne jest równomierne rozrzucenie nawozu na całej powierzchni trawnika, ponieważ tam gdzie będzie go za mało trawa zżółknie, a tam gdzie za dużo, może zostać łatwo wypalona przez słońce.

Trawnik po zimie: ważne wskazówki

Regeneracja trawnika po zimie może też wiązać się z koniecznością dosiania nowej trawy. Jeśli w obrębie trawnika powiały się puste placki lub miejsca, gdzie wyraźnie widoczna jest sucha trawa po zimie, spulchniamy ziemię w tych miejscach i wysiewamy nasiona traw takie same lub zbliżone, do tych, które były użyte do stworzenia naszego trawnika. W przypadku niewielkich ubytków, można uzupełnić je wyciętymi fragmentami darni, pobranymi z innych części trawnika, np. z obrzeży lub spod krzewów.

Trawnik po zimie może być pełen kopczyków ziemi usypanych przez krety. Zwierzęta te stają się bardzo aktywne w jesieni, kiedy w wilgotnej glebie pojawia się dużo pędraków i larw, którymi żywią się krety. Również na wiosnę, gdy tylko ziemia rozmarznie, wznawiają one swoją aktywność. Pozostałe po zimie kretowiska najlepiej rozgrabić, wyrównując ziemię w tym miejscu. Sposobem na skuteczne pozbycie się problemu są elektroniczne odstraszacze, które emitują do ziemi dźwięki, które płoszą krety.

Jeśli marzy nam się idealny trawnik, przypominający zielony dywan w ogrodzie, trzeba zatroszczyć się o regularne wyrywanie chwastów. Wprawdzie w prawidłowo pielęgnowanej, bujnie rosnącej trawie nie powinno się ich pojawiać zbyt wiele, trzeba jednak zachować czujność. Najlepiej wyrywać pojedyncze chwasty od razu, kiedy tylko je zauważymy. Dopóki nie zdążą zakwitnąć i wydać nasion, będą dość łatwe do opanowania. Można wykorzystać też specjalne preparaty chwastobójcze.