Festiwal Clerkenwell Design Week w Londynie, choć nieduży, zaskakuje ciekawym programem, jakością wystaw i często zaskakującymi wydarzeniami z nim związanymi. Balansując zręcznie między komercją a sztuką, oferuje atrakcje nie tylko wtajemniczonym w arkana designu, ale i zwykłym ludziom.

Do tej właśnie grupy Tom Dixon, gwiazda brytyjskiego wzornictwa, zaadresował swój projekt zrealizowany w ramach londyńskiej imprezy. Nawiązał współpracę z Andrew Baughenem, wikariuszem XVII-wiecznego kościoła p.w. św Jakuba w Clerkenwell, który umożliwił mu stworzenie niezwykłej instalacji w zabytkowym budynku.

Zamiarem tak projektanta, jak i duchownego było ukazanie kościelnych wnętrz w sposób bliższy naszym czasom. Na suficie zawisł gigantyczny, nowoczesny żyrandol projektu Dixona, a w przestrzeni kościelnej pojawiły się instalacje z lamp i meble z portfolio projektanta. Designer wykonał też nową aranżację mniej oficjalnych pomieszczeń w kościele, jak kuchnia czy zakrystia.

 Decyzją projektanta po zakończeniu festiwalu wszystko pozostanie na swoim miejscu, aby jak najlepiej służyć lokalnej społeczności.

 GALERIA >>>

 tekst: Anna Chwalińska