Polskie mieszkanie na shortliście międzynarodowego konkursu

ACOS (A Collection of Stories) – to studio projektowe prowadzone przez Annę Stojčev-Młyńską i Stanisława Młyńskiego.  Architekci pracują w Gdańsku i w Londynie, a ich realizacje możemy znaleźć w różnych zakątkach świata. Dziś pokazujemy Wam ich gdańską realizację - The Hideaway Home.  Mieszkanie doceniło międzynarodowe jury konkursu Dezeen Awards 2022 (w tym roku zwycięzców wybierały między innymi brytyjska projektantka Charlotte Taylor oraz Arianna Lelli Mami i Chiara Di Pinto z mediolańskiej pracowni Studiopepe). Projekt ACOS jako jedyna realizacja z Polski został wybrany do grona 6 najlepszych projektów wnętrz apartamentów.   

The Hideaway Home w Gdańsku

Jak wygląda wnętrze wyróżnionego mieszkania? Prosto, nienachalnie, a jednocześnie bardzo przemyślanie (przestrzeń powstała z myślą o rodzinie). - Aspiracją projektową było stworzenie miejsca dającego ukojenie od miejskiego zgiełku oraz przytłaczającego obecnie przeładowania bodźcami i informacjami zarówno w sferze fizycznej, jak i cyfrowej. Miejsca, w którym można cieszyć się spokojem, dającego lokatorom luksus, jakim jest możliwość indywidualnej interpretacji czasu i przestrzeni - podkreśla Stanisław Młyński z ACOS. Dlaczego The Hideaway Home? Położone na zielonych obrzeżach, w bezpośrednim sąsiedztwie Opływu Motławy, mieszkanie ma dawać wytchnienie od codziennego zgiełku i szumu miasta.

Wnętrze The Hideaway Home

W środku, na 70m2 mamy harmonijną kompozycję brył i faktur. Wszystko to jakby wyrzeźbione w naturalnych materiałach (dębowe drewno, beton, mikrocement i kamień). Surowe powierzchnie harmonizują z neutralnymi naturalnymi tkaninami czy eleganckimi, ale zarazem subtelnymi akcentami (złote baterie w kuchni, "marmurowe" młynki do soli i pieprzu). Nie potrzeba tu zbyt wielu dodatków, które tylko męczyłyby wzrok i odciągały uwagę od gwiazd pierwszego planu w rodzaju wykonanego na indywidualne zamówienie zestawu krzeseł i stołu w jadalni czy też harmonijnej, drewnianej, ryflowanej zabudowy kryjącej w sobie kuchenne zaplecze. W części wypoczynkowej salonu wzrok przyciągają ruda kanapa i fotel z plecionką wiedeńską na siedzisku i oparciu. Przebój? Nieco surowa i minimalistyczna w wyrazie łazienka z lastryko i przezroczystą zasłonką prysznicową w rolach głównych. Doskonale pasuje do reszty mieszkania. Nic dziwnego, bo architekci z ACOS zaznaczają: - Wierzymy, że każdy proces projektowy staje się holistyczną historią o formach, przestrzeniach, ludziach, interakcjach i aspiracjach i tym aspektom dedykujemy szczególną uwagę.