Elon Musk nie zwalnia tempa. Przedsiębiorca złożył niedawno ofertę wykupu wszystkich akcji Twittera. Teraz głośno o projekcie, nad którym pracuje aktualnie jego firma Tesla, Inc. To  humanoidalny robot Tesla Bot nazywany także Optimusem. Prototyp ma pojawić się na rynku już w 2023 roku. W projekcie wykorzystana będzie sztuczna inteligencja rozwijana na potrzeby samochodów Tesli. 

Tesla Bot

W czym pomoże nam Tesla Bot? Na początku dwunożny robot ma wykonywać zadania potencjalnie niebezpieczne do człowieka. Po pewnym czasie Optimus mógłby trafić do każdego zainteresowanego nim gospodarstwa domowego (cena robota miałaby być niższa od ceny średniej klasy auta). Robot wyręczałby domowników w gotowaniu, myciu okien, odkurzaniu czy koszeniu trawnika. Waga Optimusa to około 56 kilogramów. Robot ma mieć około 176 cm wzrostu i przyjazne usposobienie. W orientacji w przestrzeni ma pomóc mu system czujników i kamer. Elon Musk poważnie podchodzi do problemów, jakie pociągać może za sobą praca nad ulepszaniem sztucznej inteligencji. W celu minimalizowania ryzyka biznesmen stworzył firmę Neuralink. 

Androidy na rynku

Tesla Bot to nie jedyny humanoidalny robot, nad którym trwają obecnie prace. Nad swoją wersją androida pracuje też Boston Dynamics. Ich dwunożny robot Atlas powstał przy wsparciu Agencji Zaawansowanych Projektów Badawczych Obrony USA. W portfolio Boston Dynamics jest także robot pies - Spot. Mechaniczny psiak uczył się malowania z artystką Agnieszką Piłat. O tej historii pisaliśmy Wam TUTAJ.   

_________

W ELLE.pl na co dzień informujemy Was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym ciężkim czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. Tutaj dowiecie się jak pomagać, sprawdzicie gdzie trwają zbiórki i przeczytacie co zrobić, aby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach: pomoc dla Ukrainy