Spragnieni kolejnych nowinek ze świata roślin doniczkowych? Ostatnio pisaliśmy Wam o kwiatku, którego skórzaste liście przypominają  skórę smoka. Była to imponująca Alokazja Dragon Scale. Dzisiaj kolejna ciekawostka. Oto roślina z listkami, których niezwykłe wybarwienie od razu przywodzi na myśl wojskowy kamuflaż - potocznie nazywany wzorem moro. Ten kwiat to Aglaonema Tricolor i naprawdę tak wygląda.

Aglaonema Tricolor

Aglaonemy to aż 23 gatunki roślin pochodzące z tropikalnych obszarów południowo-wschodniej Azji. Ze względu na atrakcyjne ubarwienie te kwiaty w ciepłych krajach uprawia się w ogrodach. U nas w domach, szklarniach i palmiarniach. Aglaonema Tricolor przypomina trochę diffenbachię. Z grubego pędu wyrastają charakterystycznie ubarwione liście. Roślina może osiągnąć nawet wysokość 130 cm. Nie będzie czuła się dobrze na słonecznym stanowisku, preferuje miejsca jasne, ale bez bezpośredniego dostępu palących promieni. Kwiat uwielbia ciepło (20 stopni i więcej), temperatury poniżej 15 stopni może niestety nie przetrzymać. 

Aglaonemę Tricolor sadzimy w żyznym i przepuszczalnym podłożu. Podlewamy regularnie (tak, by podłoże było lekko wilgotne), latem zraszamy, w okresie wegetacyjnym nawozimy odżywką do roślin zielonych. Kwiat da się rozmnożyć przez odrosty korzeniowe. Delikatnie wydzielamy wtedy młodą roślinkę i przesadzamy ją do w miarę szerokiej doniczki. 

UWAGA: aglanomeny wydzielają niestety toksyczny sok, który może podrażniać naszą skórę, dlatego przy pracach pielęgnacyjnych konieczne jest użycie rękawiczek. Spożycie jest trujące, dlatego roślinkę odradza się rodzicom i właścicielom domowych zwierzaków.