Wizyta brytyjskiej pary książęcej to obecnie chyba najgorętszy temat w mediach. My też ulegamy urokowi Księżnej Kate i Księcia Williama i śledzimy ich wizytę w Polsce. Pisaliśmy Wam już o noclegu pary i i ch dzieci w Belwederze. Teraz opisujemy miejsce, które para między innymi odwiedzi dziś w Gdańsku - Teatr Szekspirowski.
Jego budowę rozpoczęto w 2011 roku w miejscu, gdzie dawniej mieściła się Szkoła Fechtunku. Oprócz nauki władania bronią odgrywano tam również przedstawienia. Autorem projektu nawiązującego do architektury sakralnej Gdańska (w szczególności zaś do Bazyliki Mariackiej) i londyńskiego The Globe jest Włoch - Renato Rizzi. Budynek, którego budowę zakończono w 2014 roku wyróżnia się ceglaną, czarną, monolityczną sylwetką. Nowoczesna forma odwołuje się do średniowiecznej przeszłości miasta. Warto dodać, że inwestycja objęta była patronatem księcia Walii i Andrzeja Wajdy. Książę William odwiedzi więc miejsce, w którego budowę zaangażowany był jego ojciec, a związane z niewątpiliwie najsłynniejszym na świecie angielskim dramaturgiem i poetą.

Teatr imponuje szczególnie ogromnym, otwieranym dachem. W sprzyjających warunkach atmosferycznych można więc oglądać spektakle w świetle dziennym, tak jak odbywało się to w czasach Szekspira. Oprócz charakterystycznej sceny elżbietańskiej znajduje się tu także klasyczna włoska i typu centralnego. W środku zamiast czerni mamy biel, kamienne posadzki i jasny kolor drewnianej okładziny. W budynku sporo jest zaułków, wąskich przejść, skwerów i placyków. Wnętrze budowli przywodzi więc na myśl średniowieczne miasto z jego ścisłą zabudową. 

Teatr Szekspirowski w Gdańsku jest jedynym tego typu w Polsce i w kontynentalnej Europie. Warto więc wybrać się na sztukę. Można też po prostu zwiedzić ten supernowoczesny budynek razem z przewodnikiem. Dziś ze względu na wizytę pary książęcej będzie to raczej mocno utrudnione. O szczegółach podróży Księżnej Kate i Księcia Williama przeczytacie TUTAJ.