Pierwszy sklep IKEA w Polsce powstał na warszawskim Ursynowie. Podczas oficjalnego otwarcia  19 września 1990 roku obecny był nawet założyciel firmy Ingvar Kamprad. W tym samym czasie w stolicy trwała budowa pierwszej linii metra ze stacją „Kabaty”. Do tamtej pory IKEA znana była w Polsce tylko z zagranicznych katalogów często traktowanych jak czasopisma wnętrzarskie pełne pomysłów i inspiracji. Na warszawską IKEĘ czekano więc z zapartym tchem. 

Pierwsza IKEA mieściła się w blaszaku po wcześniejszym sklepie spożywczym przy ulicy Grażyny Bacewiczówny 8. Sklep miał powierzchnię około 1000 m2 i był w tamtym czasie prawdopodobnie najmniejszym sklepem IKEA na świecie. Mimo to klienci mieli do dyspozycji ekspozycję kilku gotowych wnętrz. Mebli można było dotykać, siadać na nich, mościć się, sprawdzać, jak bardzo są wygodne. W tamtym czasie nie było to wcale oczywiste. W sklepach meblowych ekspozycje były często odgrodzone od klientów taśmą niczym w muzeum. 

Doskonale pamiętam dzień, w którym otworzyliśmy na warszawskim Ursynowie pierwszy w Polsce sklep IKEA. Był on znacznie mniejszy od tych obecnych jednak i tak przed otwarciem uformowała się  ogromna kolejka. Pierwsi klienci nie mieli śmiałości, żeby siadać na wystawowych meblach, było to dla nich zupełnie nowe doświadczenie, tak samo, jak możliwość kupowania artykułów wyposażenia wnętrz w systemie samoobsługowym. Nowością były również skandynawskie nazwy, które bawiły klientów. Dużą popularnością cieszył się na przykład tapczan NÅRKE, który do dziś z pewnością znajdziemy w niejednym polskim domu – wspomina Urszula Wilczak, Dyrektorka Regionu IKEA Kraków, w sklepie IKEA na Ursynowie – kasjerka i sprzedawczyni mebli.

Mało kto wie jednak, że początki IKEA w Polsce sięgają jednak znacznie wcześniej niż 1990 roku, bo aż do lat 60-tych XX wieku. Wtedy to marka nawiązała pierwszą współpracę z polskim dostawcą. W 1961 roku firma złożyła zamówienie na dostawę krzeseł z giętego drewna bukowego – ÖGLA. Od tej pory Polska zajmuje wyjątkowe miejsce na mapie globalnej działalności IKEA i jest drugim co do wielkości producentem mebli IKEA na świecie.