Czy są z nami fani polskiego szkła? Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze zaprasza na wystawę szkła artystycznego Moniki Rubaniuk "Matecznik". Artystka, uczennica prof. Zbigniewa Horbowego zabiera nas tym razem na wyprawę do szklanego lasu. 

"Matecznik" Moniki Rubaniuk w Muzeum Karkonoskim

Czym jest matecznik? To ostoja, miejsce własne, przyjazne, sprzyjające spokojnemu wzrostowi i zapewniające bezpieczną egzystencję. Czy w takie właśnie miejsce zabiera nas artystka? Odrobinę przeczą temu kształty budujące tę przestrzeń. Szklane krzewy, byliny, zarośla mają ostro zakończone gałązki zakończone dziesiątkami najeżonych szpileczek. Wszystko to w metalowo-szklanym, industrialnym wnętrzu. Jak rozumieć ten kontrast? Wystawę polecamy Waszej uwadze. Ekspozycję można oglądać do 31 marca 2022. 

Bio artystki

Monika Rubaniuk (rocznik 1972). Dyplom obroniła z wyróżnieniem na Wydziale Ceramiki i Szkła w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu w pracowni prof. Zbigniewa Horbowego. Brała udział w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce, Belgii, Czechach, Danii, Finlandii, Litwie, Holandii i w Niemczech. Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki, 1995/96, Rządu Greckiego 1998, prezydenta Wrocławia 1999, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu 2021. Jej prace znajdują się w kolekcji Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, Muzeum Narodowego w Poznaniu i Muzeum Szkła Ebeltoft w Danii.