Poddasze to przestrzeń w domu, która daje możliwość stworzenia niezwykle wyjątkowej aranżacji. A to wszystko za sprawą licznie występujących skosów, niestandardowego układu ścian i często dużych powierzchni. Ponadto, jest to z reguły najcichsze i najbardziej oddzielone miejsce w całym budynku. Z tego względu, urządzenie tam przytulnej sypialni to gwarancja spokoju i prywatności. Zobacz zatem, w jaki sposób powinna być urządzona sypialnia na poddaszu. Ważny jest nie tylko jej wygląd, ale także praktyczność i funkcjonalność.

Sypialnia na poddaszu - wady i zalety

Sypialnia na poddaszu ma swoje wady i zalety. Tak jak wyżej wspomnieliśmy, jest to przestrzeń znacznie oddzielona od reszty domu. Dzięki temu zapewnia dużo prywatności. Znajduje się z dala od strefy dziennej, w której zazwyczaj panuje chaos i często nieporządek. Z tego względu, sypialnia na poddaszu może stać się prawdziwą oazą spokoju i miejscem przeznaczonym do błogiego relaksu. Do głównych wad takiej sypialni można zaliczyć częstą konieczność schylania się, co wśród wysokich osób może okazać się szczególnie uciążliwe. Ponadto, dźwięk deszczu uderzającego w okna dachowe podczas ulewy może być wyjątkowo irytujący. Dodatkowo, poddasze bardzo szybko się nagrzewa, więc latem istnieje ryzyko występowania tam bardzo wysokiej temperatury. Zamontowanie klimatyzacji jest często wręcz niezbędne, aby zapewnić sobie komfort w tym pomieszczeniu.

Sypialnia na poddaszu - pomysły na urządzenie wnętrza

Aranżacja sypialni na poddaszu nie należy do najłatwiejszych zadań. Trudności przy jej urządzaniu mogą sprawiać liczne skosy i nietypowy układ ścian. Na wszystko jednak da się znaleźć pomysłowe rozwiązania. Tu z kolei najbardziej liczy się kreatywność i umiejętne wykorzystanie dysponowanej przestrzeni. Dzięki temu możemy stworzyć naprawdę niepowtarzalne wnętrze.

Co najlepiej sprawdzi się w urządzaniu takiej sypialni? Bez wątpienia klasyczne drewno. Nadaje ono całej przestrzeni ciepłego i przytulnego klimatu. Możesz je wykorzystać na podłodze, a także jako wykończenie skosów, a nawet pokryć nim jedną ze ścian. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Jeżeli chodzi o meble, łóżko najlepiej jest ustawić centralnie pod skosem. Szafę i komody z kolei lepiej umieszczać przy wyższych ścianach. A co z kolorami? Tutaj istnieje nieskończenie wiele możliwości. Można wybrać naprawdę ciekawe połączenia kolorystyczne. Świetnie będą wyglądać barwy, nawiązujące do natury, takie jak stonowane beże czy brązy. Wolisz bardziej nowoczesne i minimalistyczne wnętrza? Nic straconego! Pomaluj ściany w odcieniach głębokiej czerni lub klasycznej bieli czy szarości. Uzupełnij całość o nowoczesne meble i stylowe dodatki - w tym przypadku najlepiej sprawdzą się te ze złota lub srebra. O najgorętszych odcieniach na 2022 rok pisaliśmy ostatnio w jednym z naszych artykułów - może on posłużyć jako forma inspiracji.

Zobacz: Najmodniejsze kolory we wnętrzach na 2022 rok. 4 gorące odcienie

Sypialnia na poddaszu - sposób na praktyczne wykorzystanie przestrzeni

Kto powiedział, że musisz ograniczać się tylko i wyłącznie do sypialni? Jeśli dysponujesz wyjątkowo dużą powierzchnią, możesz wygospodarować miejsce na dodatkowe "pomieszczenia". Nic nie stoi na przeszkodzie w stworzeniu praktycznego kącika w ramach domowego biura. Będziesz mieć tam gwarancję ciszy, która pozwoli odpowiednio skupić się na wykonywanej pracy. Dodatkowo, możesz pomyśleć o stworzeniu również łazienki. Może ona stanowić osobne pomieszczenie albo być oddzielona tylko szklaną ścianą, co nada ciekawego charakteru całej kompozycji. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne - posiadanie toalety tuż obok sypialni zapewnia niesamowity komfort. Jeśli nie jest to dla Ciebie problemem, możesz także postawić wolnostojącą wannę tuż obok łóżka - błogi relaks gwarantowany. Na poddaszu można również wygospodarować miejsce na całkiem przestrzenną garderobę. Zaaranżuj tą przestrzeń zgodnie ze swoimi potrzebami, aby móc czuć się w niej jak najbardziej komfortowo.

Zobacz: Dodatki, które sprawią, że Twoja sypialnia będzie przytulna