Surfinia: charakterystyka

Surfinia została wyhodowana w Japonii, a w Europie zyskała popularność dopiero w latach 90. Jej kwiaty mają kształt kielichów, a ich charakterystyczną cechą są lepiące się płatki. Mogą występować w wielu kolorach, od bieli, przez odcienie róż, czerwieni i błękitu aż do fioletu. Znane są też odmiany dwukolorowe. Surfinie sadzi się najczęściej w podwieszonych skrzynkach lub wiszących donicach ze względu na jej długie, opadające pędy. Zarówno łodygi, jak i liście pokryte są delikatnymi włoskami. Wydzielają też specyficzną woń, która, co ciekawe, staje się bardziej intensywna po zmroku.

Petunia a surfinia, to nie do końca to samo. Warto o tym wspomnieć, ponieważ te dwie nazwy bywają używane zamiennie. Surfinia jest jedną z odmian petunii kaskadowych. Petunie zaś, jako duża grupa roślin, pochodzą z Ameryki Południowej i są bliskimi krewnymi tytoniu. Większość ich odmian, w przeciwieństwie do surfinii ma wzniesiony pokrój.

Odmiany surfinii najczęściej hodowane w Polsce to:

  • surfinia Purple;
  • surfinia Niebieska Bouquet;
  • surfinia Table Dark Red;
  • surfinia Hot Pink;
  • surfinia Kremowa Lime;
  • surfinia Table White.

Surfinia to jedna z roślin najczęściej wybieranych do zazielenienia balkonów, werand, tarasów, pergoli, czy parapetów. Jeśli zapewnimy jej odpowiednie warunki, odpłaci się nam pięknymi kwiatami i zniewalającym zapachem. 

Uprawa surfinii

Kwiaty surfinie wymagają żyznej, próchniczej i przepuszczalnej gleby, najlepiej piaszczysto-gliniastej o lekko kwaśnym odczynie (pH od 5,5 do 6,5 będzie idealne). Ziemia powinna być nieustannie wilgotna, ponieważ surfinie bardzo źle znoszą przesuszenie. Zaleca się codzienne podlewanie, a nawet częstsze w  okresach suszy. Jeśli pamiętamy o regularnym nawadnianiu, nie musimy się martwić, że naszym kwiatom zaszkodzi zbyt mocne nasłonecznienie. Im więcej światła - tym lepiej. Słońce sprawia, że rosną szybciej i kwitną intensywniej, dlatego zaleca się umieszczać je od wschodniej i południowej strony domu. Nawożenie surfinii jest niezbędne. W tym celu najlepiej sięgnąć po nawozy wieloskładnikowe lub mieszanki potasowo-fosforowe z dodatkiem żelaza. Nie poleca się zaś nawozów naturalnych.

Kiedy sadzić surfinię? Najlepiej robić to wczesną wiosną, kiedy w sklepach pojawia się szeroki wybór sadzonek. Można też wysiać ją z nasion, jednak jest to zadanie niezwykle skomplikowane, które lepiej pozostawić zawodowym hodowcom kwiatów. Przyniesioną do domu sadzonkę od razu podlewamy i przesadzamy do większych doniczek lub skrzynek. Należy wypełnić dno naczynia warstwą drenującą, która ułatwi odpływ nadmiaru wody - może być to na przykład żwir. Dopiero na to wysypujemy ziemię, w której umieścimy sadzonkę. Zachowaj pomiędzy nimi odstęp od 20 do 30 cm. 

Surfinie warto dobierać do siebie kolorami. Pamiętaj, by w jednej doniczce nie mieszać ich ze sobą lub zmieszać maksymalnie dwa. Najczęściej jednak zaleca się sadzenie takich samych kolorów w jednej donicy. Inną ważną kwestią, o jakiej należy pamiętać, jest dobór odpowiednich skrzynek. Obowiązkowo powinny być one białe tak, by odbijały światło, co uchroni korzenie surfinii przed przegrzewaniem się. Warto też zwrócić uwagę na to, żeby na dole znajdowały się dziurki, które umożliwiają odpływ nadmiaru wody. W przeciwnym razie roślina może zacząć gnić.

Jak pielęgnować surfinię w ogrodzie?

Surfinie zazwyczaj nie są sadzone bezpośrednio na rabacie zarówno ze względu na opadający pokrój, jak i niską odporność na zimno. Choć najczęściej uważane są za rośliny jednoroczne, przy niewielkim nakładzie pracy mogą być przezimowane, o ile znajdowały się w donicy. Zdarza się jednak, że hodowane są w tak zwanych ogrodach zimowych. Trzeba jednak liczyć się z tym, że podobnie jak w przypadku surfinii stojących w domu, konieczne może okazać się zintensyfikowanie procesów pielęgnacyjnych. Niestety, częściej też będziemy musieli zbierać uschnięte liście i kwiaty. By zapewnić surfinie odpowiednie warunki, powinna ona znaleźć się na świeżym powietrzu, w podwieszonej donicy. 

Jak pielęgnować surfinię na balkonie?

Surfinie na balkonie czują się zdecydowanie najlepiej. Miejsce, w którym znajdują się donice, powinno być osłonięte od wiatru, zwłaszcza jeśli posiadamy okazy o większych kwiatach. W przypadku intensywnego deszczu należy zabrać je do pomieszczenia. Surfinie powinny być też stosunkowo często nawożone, najlepiej raz lub dwa razy w tygodniu. Dzięki temu ich pędy stają się grubsze i odporne na uszkodzenia, a cała roślina mocniej się ukorzenia i obficiej kwitnie. 

Surfinie wymagają też uszczykiwania. To zabieg, który polega na regularnym obrywaniu zwiędłych liści i kwiatów, dzięki czemu nie doprowadzimy do zawiązania się owoców. Choć uszczykiwanie może być pracochłonne, warto to robić, ponieważ sprawia, że roślina się rozrasta. 

Jak przezimować surfinie?

Surfinia, o ile nie jest zarażona chorobą grzybiczą, może być przezimowana. Donice powinniśmy zabrać z balkonu jesienią, przed pierwszymi przymrozkami. Pędy surfinii należy skrócić, a następnie przenieść donicę w jasne i suche miejsce, gdzie temperatura nie przekracza 10 st. C. W czasie zimy ograniczamy podlewanie do niezbędnego minimum, tak aby ziemia zupełnie nie wyschła. Na przełomie lutego i marca powinniśmy rozpocząć proces stopniowego przyzwyczajania kwiatów do wyższej temperatury. W tym celu przenosimy je do cieplejszego pomieszczenia i zostawiamy w nim aż do maja. Pamiętaj też o obcięciu suchych po zimie pędów. Nawożenie powinniśmy rozpocząć, gdy nowe gałązki osiągną około 5 cm. W maju, gdy miną ostatnie nocne mrozy, możemy wynieść surfinie na zewnątrz. Ważne jednak, by wcześniej przesadzić je do nowych donic.

Surfinia: znaczenie kwiatów

Znaczenie surfinii jest najczęściej łączone ze znaczeniem petunii ze względu na wizualne podobieństwo tych kwiatów. Choć są niezwykle efektowne, dawanie ich na prezent zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem. Symbolizują gniew lub skrywaną urazę. Mogą też oznaczać niechęć wobec obdarowywanej osoby, dlatego nie warto wybierać jej na podarunek na wczesnym etapie znajomości.