Z roku na rok coraz chętniej i świadomiej sięgamy po ekologiczne rozwiązania. Wybieramy ubrania z organicznych materiałów, samochody z napędem elektrycznym i jak ognia unikamy plastiku. Nadeszła pora by równie przyjazne środowisku naturalnemu rozwiązania wprowadzić podczas aranżacji przestrzeni w naszych domach.
Unia Europejska wprowadzając w życie nowe projekty skutecznie zachęca nas do porzucenia nieekologicznych nawyków na rzecz wspólnej ochrony dobrej jakości powietrza.
Tak samo stało się za sprawą - dyrektywy Ekoprojekt, która reguluje wymagania dla wprowadzanych do obrotu produktów związanych z energią, w tym urządzeń grzewczych. Skupiające się na zagadnieniach związanych z emisyjnością rozporządzenie, od stycznia 2022 r. dotyczyć będzie również ozdabiających wnętrza naszych domów kominków i piecyków na pellet
Od 2022 roku w obrocie będą mogły być jedynie te, spełniające normy Ecodesignu. Przedstawiamy podstawowe parametry i charakterystykę takich urządzeń.
Ekoprojekt wprowadził do branży grzewczej kilka nowych pojęć oraz restrykcji. Sezonowa efektywność energetyczna określa sprawność urządzenia jako uśrednioną wartość między mocą nominalną a obniżoną. Dzięki temu jesteśmy w stanie rzetelnie ocenić efektywność energetyczną kominka.
Sezonowa efektywność energetyczna ogrzewania pomieszczeń poprzez kominki z zamkniętą komorą spalania (wkłady kominkowe, kominki wolnostojące) wykorzystujące paliwo stałe inne niż drewno prasowane w formie pelletów powinna być równa lub wyższa niż 65 %. Należy zwracać uwagę na różnicę między ogólną a sezonową sprawnością. Różnica między nimi może wynosić nawet kilkanaście procent.
Ekoprojekt zawiera także normy dotyczące emisji szkodliwych substancji.
W przypadku tradycyjnych wkładów kominkowych na drewno emisja:
pyłu (PM) nie powinna przekraczać 40mg/m3, lotnych związków organicznych (OGC) nie powinna przekraczać 120mg/m3,
tlenku węgla (CO) nie powinna przekraczać 1500mg/m3, tlenków węgla (NOx) nie powinna przekraczać 200mg/m3.
Całe szczęście, wybierając kominek i piecyk opalany drewnem lub pozostałą biomasą drzewną spełniający wszystkie te restrykcje, mamy pewność, że jest on bezpieczny dla środowiska, a także wydajny. Prawidłowo wykonany i użytkowany kominek daje gwarancję bardzo małej emisji gazów i pyłów oraz charakteryzuje się zerowym bilansem CO2. W praktyce oznacza to, że spalanie drewna nie przyczynia się do zwiększenia efektu cieplarnianego, a popiół może być naturalnym nawozem.
Już nie możemy się doczekać długich wieczorów w ich towarzystwie!