Styl rustykalny, słusznie kojarzony ze swojskimi, babcinymi domami, po raz kolejny wraca do łask. Po fascynacji chłodnym minimalizmem i stylem skandynawskim warto docenić rodzimą stylistykę, w której prym wiedzie prostota. Radzimy, co jeszcze powinieneś o niej wiedzieć.

Krótka historia stylu rustykalnego

Po raz pierwszy o stylu rustykalnym usłyszano na przełomie XIX i XX wieku za sprawą Thomasa Lee. Amerykański przedsiębiorca wykonał złożone z 11 części krzesło przypominające stary fotel. Mebel, do stworzenia którego potrzeba pojedynczej deski zrobił gigantyczną furorę. Projekty mężczyzny znalazły się w niejednej altance i domku letniskowym, a wspomniana stylistyka zaczęła świecić triumfy na świecie.

Styl rustykalny - jakość ważniejsza od ilości

Urządzenie mieszkania w stylu rustykalnym wcale nie jest skomplikowane. Do solidnie wykonanych mebli w starym stylu dodaj proste dodatki. Od wyglądu i kształtu ważniejsza jest ich jakość, użyte materiały. Co ważniejsze, ta stylistyka świetnie komponuje się z angielskim i shabby chic. Ten styl pokochają osoby, którym nieobca jest idea slow life. Rustykalne wnętrza pełne są niewyszukanych, dobrej jakości dodatków. Nie może w nich zabraknąć naturalnych tkanin, ażurowych łapaczy snów, niewyszukanych mebli, własnoręcznie wykonanych makat i serwet. Wśród kolorów dominują złamane biele, beże i ciepłe, jasne brązy.

Pomieszczenia w stylu rustykalnym

Spokojne, stonowane kolory ziemi to nie jedyne wyznaczniki wspomnianej stylistyki. Równie ważne są pobielone z wyraźnymi sękami deski umieszczane nad sufitem, wiklinowe, rattanowe krzesła i wygodne, funkcjonalne meble. Ważne, by sprzęty były komfortowe, wyglądały jakby pochodziły z wiejskiej chaty. Warto zadbać także o podłogi w mieszkaniu. W takim przypadku świetnie sprawdzi się kamień w jasnożółtym kolorze i postarzane deski z wyraźnie widocznymi sękami  Ceglane ściany mile widziane. Spośród dostępnych materiałów wybieraj te najbardziej ekologiczne i niewyszukane, sprzyjające najbliższemu otoczeniu.

Niebanalne dodatki w pomieszczaniach w stylu rustykalnym

Zwróć uwagę na detale. Odpowiednio ustawione urządzenia i gadżety potrafią dodać wnętrzu blasku i charakteru. Na drewnianym stole przykrytym koronkowym obrusem powinny znaleźć się włożone do wazonu świeżo zebrane polne kwiaty. Obok nich warto umieścić ludową sztukę. Kominek z otwartym paleniskiem lub piec kaflowy ocieplą wnętrze. Ważna jest też ceramika ta tradycyjna (fajans Włocławek, Koło, Bolesławiec, Kamionka) i ręcznie wyrabiana. Naturalne, organiczne tkaniny i proste dodatki to najważniejsze składniki stylu rustykalnego. Obok wyrobów handmade warto postawić na dobrej jakości, klasyczne meble. Jasne drewno podkreśli nietuzinkowy wygląd chust, serwet, ściereczek i obrusów. W rustykalnej kuchni warto zadbać o stylizowane na stare AGD (piekarnik, kuchenkę, okap). Hitem byłby oczywiście stary, kaflowy piec.