Mid century modern to styl w urządzaniu wnętrz, który ma wielu miłośników. Nic dziwnego - meble vintage, sztuka, oryginalne dodatki sprawiają, że przestrzeń wygląda ciekawie i domowo jednocześnie. Dziś zaglądamy do mieszkania na warszawskim Mokotiwie, które zostało urządzone właśnie w duchu estetyki mid century modern. Mieszka tu para z dwójką dzieci. O pomoc w urządzeniu swojego lokum rodzina poprosiła ekspertów z pracowni specjalistów z pracowni Decoroom. 

Styl mid century modern w mieszkaniu 

Na przełomie lat 50. i 60. XX wieku projektanci dbali o to, by do tworzonych przez nich wnętrz wpadało dużo światła, stawiali na otwarte przestrzenie dzienne. Takie strefy pełniły różne role (przykładowo salon połączony z jadalnią stawał łatwo kącikiem do pracy, albo miejscem na urządzenie większej imprezy). W te założenia doskonale wpisuje się otwarta strefa dzienna mieszkania, które dzisiaj odwiedzamy. Jest jasna i przestronna, ale nie robi wrażenia pustej, nieprzyjaznej. Ściany tej części wzbogacone delikatną sztukaterią pomalowano kolorem złamanej bieli, która z kolei dobrze współgra z drewnianą podłogą. Francuska jodełka to deska Barlinek z kolekcji PURE Classico Line w kolorze Toffee. 
W kąciku wypoczynkowym króluje narożna sofa marki Nobonobo, konkretnie model Raksa projektu Tomka Rygalika. Część wypoczynkową uzupełnia okrągły stół na zgrabnych nóżkach, w towarzystwie krzeseł BoConcept oraz wzorzysty pastelowy dywan. Na szczególną uwagę zasługuje też szafka pod telewizor charakterystyczna dla wnętrz w stylu mid century modern. Zaprojektowana i wykonana na potrzeby tego mieszkania przez pracownię Decoroom, swym wzornictwem nawiązuje do klasyków lat 50.i 60. XX wieku – fornirowanych komód-jamników na nóżkach i duńskich, teakowych sideboardów. Nad salonem zawisła znana już doskonale naszym czytelnikom lampa Vertigo przypominająca ażurowy kapelusz. Jest też sztuka - obraz Zuzanny Żmudzińskiej, który jest w rodzinie od lat i idealnie pasuje do tego wnętrza.

Czytaj także: Najpiękniejsze wnętrza w stylu mid - century modern. Charakterystyka stylu

Aneks kuchenny - aranżacja

Zabudowa aneksu kuchennego została skrojona na miarę w autorskiej stolarni Decoroom. Górne szafki w kolorze beżu poprowadzono pod sam sufit (dużo miejsca na przechowywanie!). Dzięki gładkim, matowym frontom z pionowym podziałem, szafki subtelnie stapiają się z jasnymi ścianami. Z kolei fornirowana dolna zabudowa o prostych, stalowych uchwytach powtarzaja styl szafki RTV, stanowiąc spójne nawiązanie. Blat i ściana tuż nad nim to wytrzymały spiek kwarcowy Cosentino w ciepłym, szarym odcieniu. Podłogę w strefie kuchennej konsekwentnie wyłożono płytkami w zbliżonej kolorystyce.  

Przestrzeń prywatna - aranżacje sypialni

Wizytę w głównej sypialni zaczynamy od rzutu okiem na łóżko. To model Piano z zagłówkiem w formie poduch od Nobonobo, do tego pikowana narzuta i wełniany koc. Obok stanęły nocne stoliki nocne, nad nimy zawisły lampy Abbacus, Aromas del Campo. Znalazło się tu także miejsce na szafę, która łagodnie przechodzi w biurko tworząc zgrabne home office. Uwagę zwraca też dekoracyjny grzejnik Vasco Niva. Sypialnie córek to już opowieść o delikatnych pastelach (róż lub zieleń). Projektanci pomyśleli o miejscu na zabawę, odrabianie lekcji, czytanie książek i relaks. Małe mieszkanki mogą schować swoje ubrania i liczne skarby w wysokich zabudowach. Białym ścianom towarzyszy miejscami lamperia i dekoracyjna tapeta w kwiatowy albo leśny wzór. 

fot. Yassen Hristov

Czytaj też: O figurkach ćmielowskich z historykiem sztuki Katarzyną Rij [podcast Retrospekcja]

Salon kąpielowy i mniejsza łazienka

Na koniec udajemy się do łazienek. Na koniec udajemy się do łazienek. Większa z nich to właściwie pokój kąpielowy utrzymany w jasnych barwach. Pojawia się tu także drewno oraz szarość w postaci struktury betonu. Jest też blat wykonany z materiałów Cosentino. Szafka pod umywalkę naśladuje meble z kuchni i salonu. Za wysoką zabudową ukryto sprytnie pralkę i suszarkę. WC to miska wisząca Geberit myDay Rimfree na stelażu Geberit. Królową pomieszczenia jest jednak wanna. Ustawiona na tle jasnych płytek oraz dekoracyjnego grzejnika Vasco Carre, zachęca do relaksującej kąpieli. Mniejsza z łazienek to kolorystyczny miks przygaszonej zieleni (wokół umywalki) i barwy naturalnego kamienia (w strefie prysznica). Tak różne odcienie, pozostające jednak w palecie barw ziemi, podkreślają podział funkcjonalny pomieszczenia. Nam spodobało się charakterystyczne ryflowanie i dobrane w punkt oświetlenie od Ardant. 

Zobacz także: Drewno, mid-century modern i stylowa ceramika. Łódzkie mieszkanie w brązach