Zapoczątkowany w XVIII w styl boho od wielu lat jest popularny zarówno w modzie jak i we wnętrzach. Co sprawia, że tak go kochamy? Jak uzyskać styl boho w mieszkaniu? Poniżej wszystko o stylu boho.

Boho pochodzi od słowa la bohème, oznaczającego po francusku cyganerię – grupę artystów żyjącą według własnych zasad. To właśnie we Francji styl ten ma swój początek. Po rewolucji francuskiej w 1799 roku wielu artystów straciło swój majątek, co zmusiło ich do przyjęcia nomadycznego, minimalistycznego stylu życia, przeciwstawnego do ogólnie przyjętych norm. Artyści nosili zniszczone, luźne ubrania uznawane w tamtym okresie za niemodne i często się przeprowadzali. Komponowali swoje stroje i urządzali wnętrza intuicyjnie, z dostępnych elementów, nie zważając na ówczesną modę. Najważniejsza dla nich była swoboda twórcza, wolność i niezależność. W okresie romantyzmu styl ten został doceniony i uznany za bardzo oryginalny. Pod koniec lat 60 XX wieku  powrócił w wersji hippie. Obecnie boho lubiane jest szczególnie przez młodych ludzi, którzy są mobilni, często się przeprowadzają ( lekkie meble łatwo im zabrać do kolejnego lokum, a sporo etno pamiątek przywożą z wakacji). 

Charakterystyka stylu boho

Styl boho polega na łączeniu pozornie niepasujących do siebie materiałów i wzorów według indywidualnego gustu. Liczy się swoboda, fantazja i wygoda. Jest to wnętrze idealne do odpoczynku wśród swoich ulubionych przedmiotów. Styl boho to nagromadzenie tkanin, kolorów i dekoracyjnych dodatków. To naturalne materiały, żywe kolory i etniczne wzory. Urządzając wnętrze w takim stylu można pozwolić sobie na kreatywność i osobiste akcenty, np. pamiątki z podróży, pocztówki czy przedmioty o znaczeniu sentymentalnym.  W takim wnętrzu jest przytulnie i nieformalnie. Na podłodze leżą kolorowe dywany, miękkie poduszki i wiklinowe kosze. Na ścianach wiszą obrazy, plecione makatki i gobeliny. Dekoracyjne dodatki, ręcznie wykonane naczynia i kolorowe pudełeczka z biżuterią stoją na starych meblach i antykach.

Nagromadzenie wzorów kolorów i dodatków

Styl boho nie jest stylem minimalistycznym. Aby stworzyć kompozycję z mebli i dodatków potrzebujesz wielu przedmiotów o różnych kolorach, fakturach i kształtach (plecionki, rzeczy wykonane ręcznie, starocie i pamiątki). Wykorzystaj te, które znajdują się w twoim domu schowane w szufladach i szafkach lub wybierz się na targ staroci.

Tekstylia

Aby uzyskać efekt przytulności przydadzą się kolorowe poduszki, koce i dywany. Wybierz takie o etnicznych wzorach i żywych kolorach i eksperymentuj tworząc unikalne kompozycje.  Bez problemu znajdziesz powłoczki w popularnych sieciówkach typu IKEA, Zara Home czy H&M Home. Na tkaniny warto polować podczas egzotycznych podróży (np. tureckie ręczniki, marokańskie dywany).

Pamiątki z podróży i dekoracyjne dodatki

Pamiątki i przedmioty o znaczeniu sentymentalnym są ważnym elementem wnętrza w stylu boho. Otaczaj się przedmiotami, które są dla ciebie ważne i eksponuj je tak, aby pełniły funkcję dekoracyjną. Możesz wykorzystać ozdobne pudełeczka, ramki na zdjęcia, miedziane talerze lub ręcznie wykonane ceramiczne naczynia. Wykorzystaj także przestrzeń na ścianach.

Ozdoby na ścianach

We wnętrzu boho nie może zabraknąć obrazów lub grafik. Na ścianach mogą znaleźć się także tkane gobeliny, ozdoby z makramy czy lustra w biżuteryjnych ramach. Możesz samodzielnie wykonać dekoracje np. z papieru.

Naturalność

Boho bazuje na naturalności. Naturalne materiały i kolory pozytywnie działają na nasze samopoczucie i zdrowie. Barwy ziemi, drewno, miedź, glina, rattan, wiklina czy kamień świetnie komponują się z kolorowymi dywanami, tekstyliami i ozdobami.  Ręcznie wykonane przedmioty np. ceramiczne naczynia lub drewniane meble nadadzą wnętrzu boho look.

Meble w stylu boho

Meble w stylu boho to takie, które mają swoją historię. Można je znaleźć na targu staroci czy w butikach z wyselekcjonowanymi meblami vintage. Polecamy zajrzeć też na własny strych lub nawet na okoliczne śmietniki. Efekt boho uzyskasz przemalowując stare meble, dodając do nich nowe elementy lub zmieniając ich funkcję. Dobrym pomysłem jest  skorzystanie ze zorganizowanych warsztatów renowacji mebli, na których pod opieką prowadzących dasz starym meblom nowe życie.

Roślinność

Urządzając wnętrze w stylu boho nie można zapomnieć o roślinności. W tym przypadku panuje zasada: im więcej, tym lepiej! Żywe lub suszone kwiaty w wazonach dodadzą wnętrzu koloru. Ozdobne kwietniki czy doniczki z roślinami można ustawić na podłodze, małych stoliczkach i parapetach. Warto też pomyśleć o wiszących doniczkach przymocowanych sznurkiem do haczyków na suficie

Nastrój

Tworząc w stylu boho postaraj się wyobrazić sobie miejsce odpowiednie do leniwego odpoczynku zarówno samotnie jak i w gronie znajomych. Posłużą temu wygodne pufyniskie stoliczki kawowe. Zapachowe świece lub kadzidełka zapewnią przyjemny nastrój.