Strelicja biała, potocznie nazywana też dzikim bananowcem wymaga regularnego podlewania i nasłonecznionego stanowiska. Posiada rozbudowany system korzeniowy, dlatego warto umieszczać ją w szerokich donicach. W naszym nowym artykule podpowiadamy jak dbać o ten kwiat.

Strelicja biała - krótka charakterystyka byliny

Strelicja biała (Strelitzia nicolai) jest bardzo wyjątkową rośliną. Swoją nazwę zawdzięcza nie tylko królowej Zofii Charlotcie z Meklemburgii - Strelitz, wielkiej miłośniczce dzikiego banana, ale i nieprzeciętemu, przyciągającemu wzrok wyglądowi. Białe kwiaty przypominają szybujące ptaki. Na co dzień można je spotkać w Południowej Afryce, gdzie osiągają wielkość nawet do kilku metrów. W mieszkaniu największe okazy mają 2 metry.

Wygląd strelicji białej

Południowoafrykańska bylina słynie z podłużnych, pełnych zielonych liści. W naturalnych warunkach kwiaty pojawiają się latem, w mieszkaniu czasem trudno je wyhodować. Intrygujący wygląd rośliny idealnie komponuje się z pomieszczeniami inspirowanymi Orientem i wschodnią kulturą. Białe kwiaty ciekawie prezentują się też w minimalistycznym i klasycznym wnętrzu.

Jakie stanowisko lubi strelicja biała?

Dziki banan powinien mieć zapewnione ciepłe, wolne od wiatru i niskich temperatur stanowisko. Wysokie amplitudy temperatur obligują do umieszczenia rośliny w mieszkaniu. Obficie podlewaną wiosną i latem bylinę można przesadzić do ogrodu. Sadzonki wymagają wilgotnej, przepuszczalnej, bogatej w próchnicę i składniki mineralne ziemi. Raz na dwa tygodnie warto stosować nawóz z dużą zawartością potasu i fosforu.

Przesadzanie strelicji białej

Wspomniana bylina słynie z masywnych pędów. Aby je zabezpieczyć można umieścić roślinę w wielkich donicach. Przed włożeniem strelicji białej do misy wsyp kamienie, które zapewnią dobre warunki kwiatom. Przesadzanie strelicji można powtarzać raz na 4 lata. Warto robić to z dala od domu, np. w ogródku.

Hodowla strelicji białej

Rozłożyste, zdumiewające dzikie banany można wyhodować też z nasion. Podobnie jak dorosłe osobniki, sadzonki nie przepadają za zbyt dużą ilością wody, brakiem światła słonecznego i zimnem. Zadbaj o mokrą glebę. Pamiętaj, że zbyt wysoka temperatura wystarczy, by bylina uległa poparzeniu.

Strelicja biała kontra choroby

Podobnie jak inne rośliny również strelicja biała jest podatna na choroby wywołane przez grzyby z grupy fusarium oxysporum. Zaatakowany kwiat szybko więdnie, liście tracą naturalny blask i kolor. Aby uratować dziki banan warto starannie rozpylić środki grzybobójcze i obserwować bylinę. Jeśli zauważysz, że mimo tych zabiegów niszczeje, zmień ziemię. Zniszczony przez szkodniki kwiat natychmiast wyrzuć, by pozostałe rośliny nie zachorowały. Na ich miejscu możesz posadzić nowe okazy. Mimo dużych wymagań strelicja biała wygląda przepięknie w miejskiej dżungli, nadaje jej unikatowego charakteru.