Wydawać by się mogło, że w sprzątaniu nie ma nic odkrywczego. Zamiatanie, odkurzanie, prasowanie, sortowanie prania, mycie okien to przecież zajęcia, które po prostu są nudną koniecznością. Podejście do tego tematu zrewolucjonizowała Marie Kondo. Japonka już od najmłodszych lat lubiła porządki. Wypracowała specjalną metodę zwaną KonMari, dzięki której zwykłe obowiązki nie są już tak uciążliwe i szybko przynoszą poprawę komfortu życia. Porządek w mieszkaniu to według niej porządek także w życiu. Kondo napisała na temat sprzątania dwa poradniki, które zyskały sobie status kultowych i rozeszły się w milionach egzemplarzy na całym świecie. To "Magia sprzątania" oraz "Tokimeki". W nich opisuje tajniki metody KonMari.

Na czym polega sprzątanie według metody KonMari? Spisaliśmy dla Was najważniejsze punkty.
 
1. Pozbycie się rzeczy niepotrzebnych.
Jakie rzeczy są niepotrzebne? Otóż według Marie Kondo to te, których używanie nie sprawia nam radości. Porządki powinniśmy zacząć od ubrań. Z nimi podobno najłatwiej się rozstać. Każdą sztukę odzieży uważnie oglądamy i oceniamy. Jeśli nie czujemy pozytywnych emocji w stosunku do starych spodni, sukienki czy bluzy to pozbywamy się ich bez żalu. Po ograniczeniu liczby ubrań przychodzi czas na ambitniejsze zadania - porządki w pamiątkach, fotografiach itd.

2. Sortowanie w samotności
Porządki robimy samodzielnie. Ma to nas uchronić przed radami typu: "Nie wyrzucaj tej koszuli, przecież dobrze w niej wyglądasz." lub "To się na pewno przyda!" Dzięki temu łatwiej pozbędziesz się zalegających przedmiotów bez wyrzutów sumienia.

3. Sprzątanie według kategorii
Metoda KonMari to sprzątanie według kategorii. Co to właściwie oznacza? Jednego dnia robimy porządek w ubraniach, innego w domowych książkach. Nie sprzątamy "całościowo" pomieszczeń. 

4. Odpowiednie układanie ubrań w szafach
Tu Marie Kondo proponuje rewolucyjne rozwiązanie. Najpierw ubrania składamy w kostkę. Następnie według wskazówek Japonki (bardzo szczegółowo opisanych w podręczniku "Tokimeki") ubrania układamy w szufladach pionowo. Łatwiej wtedy po nie sięgnąć i nie musimy wyciągać jednych spod drugich burząc porządek. Tak samo układamy skarpetki. Absolutnie nie zwijamy ich w kulkę. Na wieszakach rzeczy rozmieszczamy według kolorów i grubości tkanin. 

5. Zakaz trzymania rzeczy rzeczy na podłodze
W metodzie KonMari ważny jest szacunek do przedmiotów, które posiadamy. Jeśli coś leży na podłodze to znaczy, że nie jest nam potrzebne. Wszystko przydatne chowamy w szafach i szufladach, drobiazgi dodatkowo w małych pojemnikach.

6. Odpowiednie miejsce dla rzeczy
Każda rzecz w domu powinna mieć swoje stałe miejsce. Wtedy nie tracimy czasu na poszukiwania i niejako automatycznie odkładamy użyty przedmiot na właściwą półkę nie robiąc bałaganu. 

Czujecie się zmotywowani do sprzątania?