Miejsce do którego wracamy po godzinach pracy pełnej wyzwań, powinno emanować spokojem i zachwycać przytulnym wnętrzem. Z pewnością, z tego właśnie powodu w naszym mieszaniu nie brakuje przedmiotów, które wywołują przyjemne wspomnienia, pasują do wystroju i jako całość odzwierciedlają naszą osobowość i życie. Żeby jednak nie mieć wątpliwości, że w domu panuje właściwa aura, przedstawiamy kilka porad, by na pewno czuć się w nim dobrze:

1. Odpowiednie ustawienie mebli i oświetlenie.
W prawidłowym rozkładzie mebli chodzi o to, by zachować jak najwięcej przestrzeni i bezpieczeństwa. Ważne, aby meble były rozmieszczone w taki sposób, by nie stanowiły żadnego zagrożenia. Dlatego jeśli stawiamy biurko w sypialni, niech nie sąsiaduje bezpośrednio z łóżkiem. Ma być również wygodnie, co ułatwią przejrzyste i oczywiste ciągi komunikacyjne. Niech nasze mieszkanie nie będzie torem przeszkód, a miejscem odpoczynku i relaksu. Zadbajmy też o dużą ilość światła. Jeśli mieszkanie jest naturalnie widne, odsłońmy okna, by słońce mogło się w pełni ugościć. Jeśli jest trochę ciemniejsze, zainwestujmy w lampy, pasujące do wystroju wnętrza. Przyjemne, ciepłe lampy, ustawione przy miejscach siedzących w salonie, czy przy łóżku w sypialni, dodadzą mieszkaniu przytulnego charakteru.

2. Jakość materiałów.
Zarówno w doborze mebli jak i dodatków dekoracyjnych, warto pomyśleć o naturalnych materiałach. Drewniane meble są przytulne i pięknie pachną, a w dobrej jakości bawełnianej pościeli śpi się rewelacyjnie. Jakość kosztuje ale warto w nią zainwestować. By poczuć się jeszcze lepiej warto zakupić je od rodzimych producentów. Tak małe rzeczy jak poduszki dekoracyjne, zasłony, dywan to duże pole do popisu. Niech zachwyca i wzór i jakość. A aby ją utrzymać traktujmy rzeczy w mieszkaniu z szacunkiem. Pierzmy je w odpowiedniej temperaturze, jedzmy przy stole, a jeśli mamy biały dywan, zawsze ściągajmy buty w przedpokoju.

3. Gromadzenie rzeczy z umiarem – a nie zagracanie przestrzeni wokół siebie.
Porozstawiane na półkach dekoracje, jeśli jest ich za dużo, po pierwsze zazwyczaj nie wyglądają ładnie, a po drugie zbierają kurz. Świadomość ciągłego sprzątania może być frustrująca i na pewno negatywnie wpłynie na nasze samopoczucie w mieszkaniu. Co więc zrobić np. z pamiątkami? Pozbądźmy się ich, albo schowajmy je w kartonie do piwnicy. Miło będzie co jakiś czas do nich zerknąć by powspominać, czego zapewne nie robimy, gdy stoją wciąż na regale... To samo zróbmy z ubraniami, których nie nosimy. Przestrzeń i miejsce w szafie i komodach na pewno poprawi nam humor i ułatwi zachowanie porządku. A jeśli znów zapragniemy kupić „coś” do domu lub do szafy, zastanówmy się nad tym dwa razy i dopiero wtedy decydujmy. Umiar to kwintesencja Slow, dzięki któremu lepiej cieszymy się rzeczami ważnymi.

4. Stałe miejsca dla przedmiotów.
Poukładanie pomoże nam uniknąć ciągłego poszukiwania rzeczy, a co za tym idzie zniwelujemy stres związany np. z nerwowym poszukiwaniem kluczy przed wyjściem do pracy. Ta sama zasada ma się do ubrań. W kuchni i łazience, dzięki przyporządkowaniu rzeczom odpowiednich szafek, wnęk, czy pudełek sprawniej wykonamy codzienne czynności. Zwłaszcza jeśli lubisz się wystroić, albo jesteś szaloną pasjonatką gotowania.

5. Porządek.
Nawet najpiękniejsze wnętrze nie wzbudzi zachwytu, jeśli na dywanie będą paprochy, na szafkach kurz, a kanapa będzie miała plamy. Częstotliwość sprzątania zależy oczywiście od trybu życia jaki prowadzimy. Jeśli jednak chcemy się czuć dobrze w swoim mieszkaniu dbajmy o nie systematycznie. Ponoć porządek na około nas sprawia, że mamy go również w głowie. Pamiętajmy również o wietrzeniu, aby odświeżyć zapach w domu. Pomogą tutaj rośliny, które poza tym, że oczyszczają powietrze, dodają wnętrzu uroku.

Odnajdywanie dobrej energii w domu, poza zastosowaniem podanych rozwiązań, można pogłębić dzięki własnym zmysłom estetycznym i intuicji. Warto inwestować w jakość i wykonanie. Wspierać polskich designerów. Jeśli chcesz odświeżyć swoje wnętrze, a brakuje Ci pomysłu, czy też fajnych mebli, dekoracji, jakościowych materiałów i dodatków do domu, odwiedź Slow Weekend 10 i 11 czerwca w Soho Factory (Mińska 25). Tutaj znajdziesz rzeczy niepowtarzalne, które uczynią Twoje mieszkanie oryginalnym, a Ciebie zadowoloną i szczęśliwą!