Skandynawska estetyka we wnętrzach od kilku sezonów święci triumfy, nie tylko wśród dekoratorów i projektantów wnętrz, ale i na portalach internetowych oraz blogach. Może więc warto przyjrzeć się jej bliżej planująć świąteczną rewolucję w naszych domach.

Jakie są skandynawskie święta?

Są zdecydowanie bardziej oszczędne jeżeli chodzi zarówno o dekoracje jak i kolorystykę. Nordycka wizja świąt daleka jest od bogatej, mieniącem się ferią barw i wzorów panującej w domach europejskich czy tym bardziej amerykańskich. Dominują biele, kolory ziemi, zgaszone odcienie srebra i starego złota. Skandynawowie rezygnują z tradycyjnego bożonarodzeniowego blichtru na rzecz stonowanych, bezpretensjonalnych dekoracji idealnie wtapiających się w ich wnętrza.

Często rezygnują z tradycyjnej choinki. Zastępują ją dekoracjami, które choć przypominają ją kształtem, wykonane są z najróżniejszych materiałów: drewna, szkła, metalu, tektury, a nawet tkanin.

Jeżeli już decydują się na tradycyjne drzewko, to redukują liczbę ozdób do minimum, lub zupełnie z nich rezygnują. Bardzo chętnie wprowadzają do swoich wnętrz inne rośliny, które pomagaja stworzyć świąteczny nastrój. Poza popularnym głogiem, jemiołą, poisencjami czy grudnikami często pojawiają się araukarie, amarylisy i różne odmiany cisów. Efektowną i bardzo popularną ozdobą są też widoczne cebulki hiacyntów.

Bombki i świąteczne bibeloty wykonane są z naturalnych materiałów: drewna, papieru, gliny, filcu. Skandynawowie uwielbiają szkło. Jego kształty i wzory często nawiązują do zimowej aury; w domach z Północy w święta pojawiają się gwiazdki, śnieżynki, sople, a także renifery czy sowy.

Dopełnieniem odświętnego wystróju zawsze są tkaniny. Oczywiście naturalne. Wełniane poduchy, miękkie pledy i lniane obrusy. Wszystko, choć pozornie dość zgrzebne, jest wykonane z najwyższej jakości materiałów. 

Cechą wspólną świątecznych stylizacji tradcyjnych i skandynawskich jest zamiłowanie do wszelkich możliwych elementów oświetleniowych: lampek, świeczników, latarenek, świec. W okresie zimowo-światecznym trudno znaleźć wolny skrawek pomieszczenia, który nie byłby podświetlany bodaj najmniejszym światełkiem.

Zobaczcie galerię skandynawskich świątecznych inspiracji>>>  Może niektóre z nich pojawią się w waszych domach?