Jakiś czas temu natknęliśmy się w internecie na ciekawą publikację na temat nazewnictwa produktów w IKEA. Wynikało z niej, że stoliki, regały i klamki biorą swoją nazwę od miejsc geograficznych w Szwecji, a łóżka i szafy nazywają się tak jak miejsca w Norwegii, zasłony mają natomiast nadane imiona żeńskie. Te rewelacje postanowiliśmy sprawdzić u samego źródła. Oto czego się dowiedzieliśmy na temat nazw produktów w IKEA

Za nadawanie nazw nowym produktom odpowiadają głównie szwedzki oddział IKEA i dział rozwoju produktów na zlecenie Inter IKEA Systems BV. Wszystko to ma miejsce w szwedzkim Älmhult, położonym w prowincji Småland. Nazwy artykułów IKEA to optymalna mieszanka właściwości produktu połączona z solidną dawką wyobraźni. Inspiracje pochodzą z najróżniejszych źródeł – od słowników, przez strony internetowe, aż po mapy. Asortyment IKEA to ponad 10 000 produktów, spośród których około 25% zmienia się w ciągu roku!

W przeszłości nazwy nadawane były manualnie. Teraz wybierane są z elektronicznego katalogu. Dzięki temu nie ma ryzyka, że jakaś nazwa zostanie zdublowana albo zupełnie pominięta. Propozycje są zazwyczaj wybierane z bazy dostępnych nazw, jednak zdarzają się pewne odstępstwa od tej reguły. Mają one miejsce zwykle wtedy, kiedy dział rozwoju produktów lub projektant, z którym IKEA współpracuje przy danym produkcie lub kolekcji, zasugeruje swój pomysł. Wszystkie nazwy produktów muszą być jednak zgodne ze strategią nazewnictwa. Nazwy są dokładnie weryfikowane w bazie danych i nie można ich używać, dopóki nie zostaną zatwierdzone. Różne kategorie produktów otrzymują swoje nazwy od różnych grup słów. Na przykład sofy i fotele są nazwane tak, jak szwedzkie miasta i dzielnice – KLIPPAN i EKTORP.

Ciekawe, prawda?