Ten japoński dom stworzony przez architektów z biura projektowego Tato naprawdę zaskakuje. Trzyosobowa rodzina inwestorów poprosiła projektantów o przestrzeń, w której wszyscy domownicy będą przebywać blisko siebie, niezależnie od tego, w której części domu się znajdą. Tak narodził się unikatowy koncept wielopoziomowego pomieszczenia pozbawionego ścian działowych i wewnętrznych drzwi.

W efekcie dom ma siedem poziomów. Najniższy i najwyższy dzieli 7 metrów. Kolejne poziomy mogą służyć jako piętra, półki, a nawet stoły. Ułożono je na dwóch osiach, spiralnie. Układ widać dokładnie na zdjęciach w naszej galerii. Z uwagi na to, że w najbliższym sąsiedztwie domu w niedługim czasie mogą wyrosnąć wyższe budowle architekci postanowili dodatkowo doświetlić przestrzeń oknami zamontowanymi w dachu. Osobnym pomieszczeniem jest jedynie toaleta.

Właściciele domu mieszkali wcześniej w jego okolicy. Przeprowadzali się do niego stopniowo przenosząc swój dobytek i zasiedlając poszczególne piętra. Funkcje poziomów wyodrębniały się zatem niejako naturalnie. Potrzeba prywatności nie jest tu tak ważna jak bliskość domowników.

Pomysł od Tato Architects jest niewątpliwie oryginalny. Zastanawia nas w tym przypadku kwestia dźwięków rozchodzących się po budynku. Moglibyście tak mieszkać?