Jednorodzinny dom z kruczoczarną, drewnianą elewacją, tuż obok w ogrodzie bielące się pnie brzóz. To świeża, podwarszawska realizacja Joachima Surdy (pracownia 89 stopni) i Michała Pawlika
- Projekt podporządkowaliśmy walorom krajobrazowym małej działki porośniętej dzikimi brzozami i dopasowaliśmy do wymagań funkcjonalnych narzuconych przez inwestora. Najważniejszymi decyzjami projektowymi było wyeksponowanie zastanych brzóz na tle elewacji budynku, zachowanie jak największej liczby istniejących drzew i połączenie budynku z ogrodem - tłumaczą architekci.

Shou Sugi Ban - opalanie drewna

Prosta bryła budynku pokryta jest elewacją wykonaną w całości w starej, japońskiej technice Shou Sugi Ban (zwaną też Yakisugi). Ta tradycyjna technika  polega na konserwacji drewna przez opalanie. Proces ten sprawia, że drewno jest bardziej trwałe, wydobywa również jego walory estetyczne. Część glifów oraz podsufitki zostały dodatkowo wyeksponowane przez zastosowanie modrzewia syberyjskiego w naturalnym odcieniu. 

Duże okna

Budynek ma sporo dużych przeszkleń. Charakterystycznym elementem domu jest wysokie, ponad 5-metrowej wysokości okno wprowadzające południowe światło do jadalni. Przesunięcie górnej bryły budynku tworzy naturalny podcień nad wejściem i zadaszenie nad częścią tarasu przy salonie, jednocześnie nadając monolitycznej bryle lekkości i oddechu.W północnej części zlokalizowanej od strony wjazdu na działkę znajdują się kuchnia oraz sypialnie dzieci, natomiast w południowej - salon, jadalnia i sypialnia rodziców. Rozległe przeszklenia pokoju dziennego łączą go funkcjonalnie i wizualnie z ogrodem.