Jeśli jesteś molem książkowym z pewnością ucieszy Cię fakt, że swoje ulubione pozycje możesz mieć w zasięgu wzroku. Klasyczne regały i przeszklone witryny szybko się nudzą, ale spokojnie, mamy inną propozycję. Ściana z książek - czy warto się nią zainteresować? Oto garść porad, dzięki którym z łatwością wybierzesz korzystne dla siebie rozwiązanie, i dowiesz się, w jaki sposób urządzić domową biblioteczkę.

Ściana z książek - praktyczne rozwiązanie w każdym calu

Domowa biblioteczka wygląda różnie. Zwykle są to regały z przypadkowo ułożonymi tytułami. Jeśli chcesz uporządkować pozycje, dobrą opcją jest zabudowanie ściany i umieszczenie w niej książek. Takie rozwiązanie ułatwi Ci wyeksponowanie pokaźnej ilości utworów. Zbiory można umieścić obok siebie lub zdecydować się na proste półki. W zależności od ich wielkości mogą pomieścić nawet dwa rzędy zbiorów. Jeśli pomieszczenia mają nietypowe wymiary, warto zamówić biblioteczkę, stworzyć ją do konkretnego wnętrza. Ściana z umieszczonymi książkami stanowi też niebanalną dekorację pokoju.

Jak ułożyć tytuły w biblioteczce?

To pytanie często zadaje sobie niejeden miłośnik druku. Ulubione pozycje można układać alfabetycznie, dopasowywać do siebie wielkością. Ciekawym pomysłem jest ułożenie zbioru według określonych barw. Akcenty kolorystyczne z pewnością przykują uwagę niejednej osoby, sprawią, że chętniej zanurzy się w lekturze. Oczywiście można też książki ustawiać według rozmiaru, alfabetycznie. Niektórzy zakładają na książki okładki z szarego papieru żeby ujednolicić kolorystycznie księgozbiór. Wszystko zależy od Twoich indywidualnych preferencji.

Książki na całej długości ściany

Książki na całej długości ściany są wspaniałym rozwiązaniem dla czytelników z bogatym księgozbiorem, często sięgających po ukochane lektury. W szerokich regałach spokojnie zmieszczą się 2 - 3 rzędy tytułów. Warto zaopatrzyć domową biblioteczkę w ruchomą drabinkę. Dzięki niej z łatwością sięgniesz po pozycje znajdujące się nad sufitem.

Dziecięca ściana z książek

W jaki sposób zachęcić najmłodszych do sięgania po książki? Pewną pomocą mogą okazać się regały z przesuwanym talerzem. Podobnie jak w przypadku „dorosłych” regałów i witryn kup przesuwaną drabinkę. Możesz wyróżnić tytuły, ułożyć je kolorystycznie lub alfabetycznie. W sklepach możesz też znaleźć półki w kształcie ulubionych zwierząt, kontynentów i innych przedmiotów.  Możliwości masz nieograniczone. Razem z dzieckiem uporządkuj zbiory, zadbaj, by wyglądały nietuzinkowo. Dziecięca ściana z książek powinna przykuwać uwagę małych czytelników.

Ściana z książek - pomysł na funkcjonalne wnętrze

Wybór odpowiedniej, dopasowanej do naszych możliwości domowej biblioteczki stanowi nie lada zadanie. Jeśli posiadasz dużo książek umieść je na całej długości ściany. Tego typu rozwiązanie nie tylko ociepli wnętrze, doda mu klasy, ale też sprawi, że chętniej sięgniesz po ukochane lektury.