Kiruna to najbardziej wysunięte na północ szwedzkie miasteczko. Klimat jest tu dość surowy - wystarczy tylko wspomnieć, że średnia temperatura latem to około 13 stopni Celsjusza, w styczniu -16, w zimie mamy zaś noc polarną i zorze. W takich warunkach  dobrze jest się rozgrzać i zrelaksować. Nic więc dziwnego, że sauny są w tych okolicach popularne. Ta całkiem wyjątkowa, bo w kształcie jaja, stanęła tu niedawno i jest dziełem artystycznego duetu Bigert & Bergström. Powstała na zlecenie deweloperskiej firmy Riksbyggen.

Konstrukcję nazwano SOLAR EGG. Składa się ona z 69 paneli, które można rozmontować i w razie potrzeby przenieść w inne miejsce. Sauna ma około 5 metrów wysokości i jajowaty kształt.  Artyści Mats Bigert i Lars Bergström wybrali złotą, lustrzaną, stalową powłokę ze względu na lokalizację Kiruny słynącą w całej Szwecji z bogatych złóż rudy żelaza. Kształt jaja symbolizować ma natomiast nowy początek oraz odrodzenie. Kiruna ze względu na subsydencję musiała przesiedlić znaczną część swoich mieszkańców w nowe miejsce.

Skonstruowane z sosnowego drewna wnętrze jaja pomieści 8 osób. Na jego środku stoi piec. Po rozpaleniu w nim drewnem w saunie uzyskuje się temperaturę około 75-85 stopni. Twórcy mają nadzieję, że sauna zjednoczy przesiedlonych mieszkańców i stanie się miejscem spotkań, rozmów i odpoczynku. Z sauny można skorzystać bezpłatnie, uprzednio rezerwując miejsce przez dedykowaną stronę internetową. 

Do Kiruny mamy wprawdzie trochę daleko, ale korzystając z okazji przypominamy Wam także warszawską saunę nad Wisłą!