Zebraliśmy najbardziej interesujące ciekawostki o Salvadorze Dalim, dzięki którym nie tylko dowiesz się więcej o słynnym malarzu, ale być może zainspirujesz się do poznania jego twórczości. Topniejące zegary, iluzjonistyczny świat i surrealizm w najlepszym wydaniu – to wszystko to tylko początek.

Tę oryginalną i niebywała twórczość dopełnia umiejętnie tworzony wizerunek malarza, który maszerował po Paryżu z długim na 15 metrów bochenkiem chleba… Nieobce jest mu także wygłaszanie wykładu w stroju do nurkowania. Co jeszcze dziwnego zrobił Salvador Dali? Ciekawostki z jego życia naprawdę potrafią zadziwić.

1. Salvador Dali – ciekawostki. Został wyrzucony ze studiów

Jedną z najpopularniejszych ciekawostek z życia Salvadora Daliego jest to, że ten genialny malarz… nigdy nie skończył żadnej szkoły wyższej. To jeden z wielu przykładów udowodniających, że studia nie są niezbędne do osiągnięcia sukcesu i zdobycia światowej sławy.

Salvador Dali studiował na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Madrycie. Pierwszy raz został wyrzucony w 1923 roku, gdy wziął udział w proteście studenckim. Udało mu się wrócić na uczelnie, ale tuż przed ostatnimi egzaminami został wyrzucony raz jeszcze.

Salvador Dali był zdania, że wie znacznie więcej niż jego profesorowie – nie widział najmniejszego sensu w egzaminach końcowych, gdyż uważał, że przewyższa wiedzą i umiejętnościami swoich wykładowców. Właściwie od początku nie był fanem madryckiej szkoły – zapisał się do niej ze względu na naleganie ojca.

East News

2. Salvador Dali – ciekawostki. Nigdy nie zażywał narkotyków

Surrealistyczne kreacje, senne marzenia, nierzeczywiste kształty… Świat przedstawiany na obrazach Salvadora Daliego przypomina narkotyczne wizje. Dlatego wręcz naturalne wydaje się podejrzenie, że malarz – zanim rozpoczął pracę nad obrazem – sięgał po środki, które modyfikowały jego świadomość i sprawiały, że łatwiej było mu tworzyć tak fantazyjne rzeczywistości.

Okazuje się jednak zupełnie inaczej. Salvador Dali mówił: „Nie biorę narkotyków, jestem narkotykiem”.

Zamiast jakichkolwiek środków, korzystał z metody paranoiczno-krytycznej. Polegała ona na tym, że malarz przez dłuższy czas wpatrywał się w dany przedmiot – nie odciągał wzroku tak długo, aż kształty zaczynały się rozmazywać, a forma zmieniać. Salvador Dali sam wprowadzał się w halucynację, która stała się późniejszą inspiracją do tworzenia surrealistycznych obrazów. Topniejący, pełny opływowych kształtów świat, jaki możemy dostrzec na obrazach Salvadora Daliego, powstawał z wykorzystaniem techniki hipnagogicznej, której nie każdy jest w stanie użyć. Wymaga ona otworzenie się na najróżniejsze doznania zewnętrzne, zmysły, dźwięki i zapachy, stymulujące umysł.

Czytaj także: Salvador Dali i jego ilustracje do Alicji w Krainie Czarów

3. Salvador Dali – ciekawostki. Namalował aż 1500 obrazów

Twój ulubiony malarz to Salvador Dali? Ciekawostki z jego życia z pewnością nie są ci obce, podobnie jak jego twórczość. Jednak, chyba tylko najwytrwalsi miłośnicy katalońskiego twórcy są w stanie poznać wszystkie obrazy i grafiki, jakie wyszły spod jego ręki.

A to dlatego, że Salvador Dali namalował aż 1500 obrazów olejnych na płótnie. A to przecież nie wszystko – oprócz nich tworzył także ilustracje, rzeźby, projekty scenograficzne… Malarz stworzył nawet logo dla producenta lizaków. Był wyjątkowo płodnym artystą – co nie dziwi, jeśli weźmie się pod uwagę, że swój pierwszy obraz namalował, gdy zaledwie miał 6 lat. Jeśli jednak dopiero poznajesz jego twórczość, zacznij od najpopularniejszych dzieł.

Salvador Dali – najsłynniejsze obrazy

  • „Płonąca żyrafa”
  • „Trwałość pamięci”
  • „Galarina”
  • „Kuszenie Świętego Antoniego”
  • „Chrystus św. Jana Od Krzyża”

East News

4. Salvador Dali – ciekawostki. Wygłosił wykład w stroju do nurkowania

Jedna z najbardziej kuriozalnych ciekawostek z życia Salvadora Daliego mówi o tym, że malarz wybrał się na Wystawę Surrealistów w stroju nurka. Wydarzenie miało miejsce w 1936 roku w Londynie.

Salvador Dali został poproszony o wygłoszenie wykładu. Aby lepiej zilustrować swoje myśli i przedstawić pogląd na malarstwo, Salvador Dali ubrał stary strój do nurkowania. Chciał w ten sposób zwrócić uwagę na podświadomość i głębię. Oprócz stroju nurka, zabrał ze sobą kij bilardowy oraz dwa psy, wilczarze irlandzkie.

Okazało się jednak, że kostium nie nadaje się do użytkowania, czego malarz nie przewidział. Salvador Dali nie mógł oddychać, zaczął się dusić, a ostatecznie nawet zemdlał. Dopiero wówczas publiczność zorientowała się, że coś jest nie tak.

5. Salvador Dali – ciekawostki. Oszukał Yoko Ono

Wielu artystów zostało docenionych dopiero po swojej śmierci. Życie spędzili w biedzie i niedostatku… Nie dotyczy to jednak Salvadora Daliego, który wprost uwielbiał zdzierać pieniądze – zwłaszcza z ludzi bogatych.

Pewnego razu Yoko Ono zapragnęła kupić fragment słynnych wąsów Salvadora Daliego. Nieustannie o to zabiegała, jednak malarz nie chciał, aby jego wąsy wpadły w jej ręce. Według Daliego, Yoko Ono była czarownicą – bał się, że wykorzysta jego wąsy do rzucenia klątwy.

Co więc Salvador Dali zrobił, aby pozbyć się natarczywej klientki? Sprzedał jej kawałki wypłowiałych źdźbeł trawy. W zamian otrzymał 10 tysięcy dolarów.

„Mogę udowodnić, że zdolny jestem w tej chwili bez mrugnięcia przyjąć pięćdziesiąt tysięcy dolarów” – ta wypowiedź Salvadora Daliego może sugerować, że Yoko Ono nie była jedyną naiwną, od której malarz wyciągnął pieniądze.

6. Salvador Dali – ciekawostki. Wierzył, że jest kolejnym wcieleniem swojego brata

Często powtarzana ciekawostka o Salvadorze Dalim dotyczy jego brata, również Salvadora, który zmarł zaledwie 9 miesięcy przed narodzinami genialnego malarza. Właśnie dlatego Salvador Dali uważa, że jest jego kolejnym wcieleniem – malarz głęboko wierzył w istnienie reinkarnacji.

Zwłaszcza, że od najmłodszych lat jego rodzice wychowywali go w tym przeświadczeniu – gdy miał zaledwie 5 lat zabrali go na cmentarz i wyjaśnili, że jest reinkarnacją zmarłego brata. Chociaż Salvador Dali nigdy nie mógł go poznać, poświęcał mu wiele myśli – a także obraz, „Portret mojego martwego brata”, który namalował w 1963 roku.

Co ciekawe, Salvador to imię często używane w rodzinie Dalich. Nosił je także ojciec słynnego, surrealistycznego artysty.

Zobacz także: Dzieła impresjonistów jak żywe na wystawie 3D

7. Salvador Dali – ciekawostki. Zaprojektował muzeum poświęcone swojej własnej twórczości

Niewielu artystów myśli o tym jeszcze za swojego życia, Salvador Dali jednak potrafił zadbać o odpowiednią autopromocję. Prawdopodobnie wiedział też, że tylko on jest w stanie zaprojektować muzeum, które jak najlepiej odda ducha jego twórczości.

Muzeum Salvadora Daliego znajduje się w Figeures, miejscowości w Katalonii. Szklana kopuła zamiast dachu, czerwone ściany, złote posągi… Budynek doskonale odzwierciedla ekscentryczną osobowość Salvadora Daliego oraz jego wyjątkowy, unikatowy styl.

Całość została wzniesiona w miejscu dawnego teatru. I nie był to przypadek – Salvador Dali szczerze uważał, że całe jego życie było tylko i wyłącznie teatrem. Umiejętnie stworzony wizerunek malarza sprawia, że nietrudno przyznać mu rację.

8. Salvador Dali – ciekawostki. Był zafascynowany Adolfem Hitlerem

Chociaż trudno stwierdzić, na ile to szczera fascynacja, a na ile kolejna próba budowania szokującego wizerunku, Salvador Dali z zainteresowaniem obserwował działania faszystów. „Często śniłem o Hitlerze tak, jak inni mężczyźni śnią o kobietach” – przyznawał bez skrupułów.

Właśnie ze względu na dziwną fascynację autorytaryzmem, Salvador Dali został wyrzucony z towarzystwa surrealistów. Andre Breton, który mu przewodził, nie mógł pozwolić na szerzenie faszystowskich poglądów. Zwłaszcza, że chodziło już nie tylko o słowa, ale i o umieszczanie motywów związanych z Hitlerem na swoich obrazach.

Niektórzy podkreślają jednak, że Salvador Dali nigdy wprost nie głosił faszystowskich poglądów, a wywołanie szoku wśród odbiorców było częścią jego autokreacji. Wzbudzanie kontrowersji wręcz płynęło w żyłach genialnego malarza.

Czytaj także: 10 filmów o artystach, które trzeba obejrzeć. Te obrazy trzeba znać
  

9. Salvador Dali – ciekawostki. Miał obsesję na punkcie chleba

Można się zastanawiać, co w tym dziwnego. W końcu, kto nie lubi świeżo wypieczonego, chrupiącego chleba? Jednak, w przypadku Salvadora Daliego pewne kwestie poszły o kawałek za daleko…

Z biografii Salvadora Daliego można się dowiedzieć, że malarz:

  • Zlecił upieczenie chleba o długości 15 metrów. Następnie maszerował z nim przez Paryż – chleb był  rekwizytem podczas happeningu, który miał miejsce 12 maja 1958 roku.
  • „Kosz z chlebem”, „Chleb antropomorficzny” czy „Bochenek chleba zdobiący głowę retrospektywnego popiersia kobiety” to tylko przykładowe dzieła artysty, na których można podziwiać chleb.
  • „Poilâne – oto Francuz, którego przedkładam nad innych” – tak Salvador Dali mówił o francuskim piekarzu, któremu zlecił wykonanie… sypialni z chleba. Malarz, wykorzystując meble czy żyrandole z chleba, chciał sprawdzić, czy w jego domu nie zagnieździły się myszy.