Rzeźby Oskara Zięty w Dubaju

Oryginalne rzeźby Oskara Zięty podziwiamy regularie w Polsce (pisaliśmy Wam o Nawie na Wyspie Daliowej we Wrocławiu i o stalowym krakenie w gdańskim Dworze Artusa). Teraz pracę Urban Crystals projektanta można oglądać w Dubaju, wszystko za sprawą odbywającej się tam właśnie czternastej edycji targów Art Dubai. Formy stworzone przez Ziętę przy pomocy jego autorskiej technologii FiDU stanęły tuż obok Budynku Pod Bramą - DIFC jako element drugiej edycji Parku Rzeźby DIFC: Opowieści pod Bramą. Rzeźby zostaną w Dubaju do 20 września 2023. 

Czytaj także: Stalowy kraken w Dworze Artusa. Wystawa „W głębi odbicia. Oskar Zięta w Muzeum Gdańska”

Urban Crystals

Urban Crystals to przypominająca sześcian koncepcja portalu przyszłości. W chłodnej, metalicznej powierzchni rzeźby niczym w zwierciadle odbijają się: miejski krajobraz, otaczająca natura i przechodzący obok ludzie. Kryształy odzwierciedlają istniejącą rzeczywistość, jednocześnie zakrzywiając ją w wielowymiarowe ramy – działają niczym nowoczesne, miejskie kalejdoskopy. Każdy widz odbiera dzieło indywidualnie. Bliskość budynku DIFC Gate o charakterystycznej architekturze wydaje się dodatkowo korelować z Urban Crystals. Można to zatem interpretować jako element koncepcji Art Dubai polegającej na „znaczącym zaangażowaniu w bogate dziedzictwo kulturowe i praktyki sztuki współczesnej”.

FIDU

Wspomniana już wcześniej technologia FIDU, w której powstały obiekty, to w dużym skrócie "pompowanie" stali powietrzem pod wysokim ciśnieniem. Opatentowany przez Zięta Studio proces obejmuje także zaawansowaną robotykę i modelowanie 3D.