Swoimi doświadczeniami dzielili się m.in. prof. Jan Sikora (Sikora Wnętrza), architekt Ida Mikołajska (MIKOŁAJSKAstudio), architekt Anna Koszela oraz Waldemar Tomczuk, reprezentujący firmę VASCO. Podczas branżowego spotkania online, w którym wzięło udział ponad dwustu architektów, rozmawiano o tym, jak pandemia koronawirusa wpłynęła na codzienny model pracy architektów, a także o wyzwaniach, jakie stanęły przed projektantami w związku z niespodziewanym przeniesieniem działalności z biura do domów. 

Dla Anny Koszeli zamknięcie salonów wnętrzarskich nie stanowiło większego problemu, albowiem architektka cieszy się od jakiegoś czasu luksusem posiadania Galerii Ornament – przestrzeni łączącej pracownię z ekspozycją unikalnych przedmiotów użytkowych i dzieł sztuki. To także miejsce, gdzie udało jej się zgromadzić ogromną ilość próbek materiałów dla klientów i inwestorów.
Obawa przed wychodzeniem z domu i chęć reorganizacji swojego lokum, sprawiły, że na brak pracy nie narzekał także prof. Jan Sikora. Podczas kwarantanny odbierał spontaniczne zapytania o możliwość współpracy. „Znajdowaliśmy się w szale konsumpcyjnym i nagle wszystko to się zatrzymało. Kwarantanna zapoczątkowała poszukiwanie większych mieszkań i potrzebę natychmiastowego liftingu wnętrza. Doceniliśmy wolność i niezależność, chęć posiadania wolnostojącego domu z ogrodem i hamakiem. Wzrosło także zainteresowanie ogródkami działkowymi” – mówił Jan Sikora. 

Ida Mikołajska, współwłaścicielka cenionej krakowskiej pracowni MIKOŁAJSKAstudio, wskazała wideo rozmowy jako preferowaną przez wielu zapracowanych klientów formę kontaktu. „Po kilku tygodniach zmniejszenia popytu na nasze usługi, przeżywamy teraz istny zalew nowych zapytań. Daje się zaobserwować, że klienci bardzo patrzą teraz na koszty. Liczę na to, że ludzie doświadczywszy niedogodności w swych domach, odrzucą pogoń za blichtrem, a zwrócą uwagę na praktyczność i ergonomię różnych rozwiązań. 

Okazuje się, że czas pandemii skłania nas również do refleksji nad klimatem i powietrzem w pomieszczeniach, w których przebywamy. Do tego tematu odniósł się Waldemar Tomczuk, reprezentujący firmę VASCO GROUP. „Razem z prawem budowlanym cała branża kładzie teraz olbrzymi nacisk na to, żeby pomóc ludziom zrozumieć, że dzięki takim rozwiązaniom, jak rekuperacja mamy gwarancję tego, że nasze powietrze wewnątrz domu będzie przez cały rok, łącznie z tym najtrudniejszym zimowym okresem, pod kontrolą” – przyznał ekspert z VASCO. 

Webinar zorganizowała Agencja OKK! PR.