Oto propozycja od studia prescription. Architekci z holenderskiej pracowni przygotowali niedawno projekt schroniska w kształcie gwiazdy dla turystów. Budynki miałyby stanąć nad brzegiem Bałtyku i dawać schronienie, spacerowiczom, biegaczom, rowerzystom i wszystkim tym, którzy akurat mieliby ochotę na nocleg lub wypoczynek tuż nad brzegiem morza. 

Inspiracją dla kształtu budynku były rozgwiazdy. Jak się okazuje te miłe dla oka zwierzęta żyją także w Bałtyku! W Polsce niewielkie szkarłupnie można na przykład spotkać w okolicach Kołobrzegu (rozgwiazdę czerwoną i wężowidło białawe). Pomysł czerpie więc z natury, ale nie tylko! W popularnych aplikacjach z mapami to właśnie gwiazdka jest często symbolem dodanej do ulubionych lokalizacji. W ten sposób obiekt (a dokładnie jego widok z góry) natychmiast rzucałby się w oczy przeglądającym mapę turystom. 

Jak zaprojektowano gwiaździste domki? Budynki miałyby powstać z lokalnego drewna. Potrzebna do ich eksploatacji energia pochodziłaby z zamontowanych na dachu baterii słonecznych. W czterech ramionach gwiazdy znajdowałyby się sypialnie. W piątym ramieniu i centrum budynku zaplanowano część wspólną z piecykiem - kozą, prysznicem (z wodą pochodzącą z deszczówki), jadalnią i kącikiem kuchennym.

Więcej szczegółów odnoście budynku znajdziecie na wizualizacjach i szkicach projektowych w naszej galerii. Dobry pomysł? Chcielibyście zamieszkać w takich gwiazdkach na plaży i spędzić w nich krótkie wakacje?