Są niecodzienną, przepiękną ozdobą balkonów, tarasów i ogrodów. Długie, spływające ku dołowi pędy kwiatów zachwycają niezwykłymi kolorami. Żywe, nasycone barwy to nie jedyna zaleta róży piennej. Wielość kształtów sprawia, że każdy znajdzie ulubiony rodzaj tej królewskiej rośliny. Z naszego nowego artykułu dowiecie się więcej na temat róż na pniu i tego jak o nie dbać.

Róże na pniu - bylina, która zachwyci każdego

Róża sztamowa jest odmianą doskonale komponującą się z innymi nieco mniejszymi krzakami. Wysoko rosnąca na tyczce kulista lub parasolkowata korona kwiatu charakteryzuje się głębokimi przykuwającymi uwagę barwami. Kaskadowo spływające gałązki nadają roślinie romantyczny wygląd. Sprawiają, że zwyczajna niczym nie wyróżniająca się loggia wprawi w osłupienie i zachwyci niejednego amatora zieleni. Jednak rozmnożenie jej i dbanie o nią wymaga dużo determinacji i cierpliwości.

Róże na pniu - rozmnożenie, podlewanie, wymagania

Aby otrzymać wspomniany gatunek należy przeszczepić gałązki róży na pień podkładki, jaką najczęściej bywa dzika róża. Róże okrywowe, wielokwiatowe i rabatowe także bywają wykorzystywane w okulizacji. Dzięki nim można uzyskać pnące się po ścianach altanki, domku letniskowego i balkonu byliny. Róża sztamowa to bardzo wymagająca odmiana. Już wiosną należy przyciąć krzaki w taki sposób, by nie wyrastały z nich pędy dzikiej róży. Słoneczne stanowiska, gleba zasobna w próchnicę i mało wilgotne tereny to wymagania, które warto spełnić, by cieszyć się widokiem tych roślin. Aby pędy wydawały kwiaty, drugi rok po posadzeniu warto nawozić je przekompostowanym obornikiem. Świeży niekorzystnie wpływa na bylinę. Pod koniec sezonu przygotuj krzewy na zimę. Kopczykowanie i nakrycie ich włókniną sprawi, że delikatne kwiaty wzmocnią się i będą się świetnie prezentować.

Róże na pniu - idealna propozycja do ogrodu w stylu francuskim

Róże na pniu doskonale wyglądają w połączeniu z lawendą, petunią, szałwią, pozostałymi gatunkami róż i innymi niskimi krzakami. Kwiaty możesz posadzić w donicach, soliterach. Stanowią doskonałe uzupełnienie starannie rozplanowanych ogrodów w stylu francuskim. Kwiaty można umieścić po obu stronach żwirowej alejki. Bez wątpienia stanowią ozdobę, która dodaje ogrodowi, balkonowi i tarasowi klasy i szlachetności.

Róże idealne do ogrodu

Intrygujący wygląd i niezwykłe barwy to największe zalety róż piennych. Bylina należy do bardzo wymagających roślin. Dobrze uprawiana odwdzięcza się wysokimi plonami i odpornością na choroby. Doskonale prezentuje się w ogrodach w stylu francuskim, romantycznym i klasycznym razem z innymi, mniej nieprzystępnymi gatunkami. Róże na pniu mają jeszcze jedną zaletę: można hodować je w doniczkach, dzięki czemu sprawdzą się w każdej przestrzeni. I chociaż są kwiatami dla osób konsekwentnych ich prezentacja wynagradza wszelkie trudy. Warto się o tym przekonać.