Są takie obrazy mistrzów, w których zakochujemy się bez pamięci. Oczywiście trudno o oryginał ulubionego dzieła sztuki we własnym domu. Jednak w codziennym kontakcie z ulubioną sztuką pomagają nam reprodukcje. Które dzieła mistrzów są najpopularniejsze i najchętniej wieszamy je w swoich domach? W końcówce ubiegłego stulecia popularnością cieszyły się "Słoneczniki" Vincenta van Gogha. Wisiały wtedy w wielu polskich domach. Które reprodukcje wybieramy teraz? Prześledziliśmy dla Was nasze ulubione wnętrzarskie profile instagramowe. Przed Wami wyniki naszej analizy.     

1. Blue Nudes, Henri Matisse

Blue Nudes to seria litografii stworzona przez Henriego Matisse'a. Artysta wycinał poszczególne elementy z papieru i zestawiał ze sobą tak długo, aż wreszcie otrzymał satysfakcjonujący go wynik. Inspiracją dla tego cyklu była jego wizyta na Thaiti i własne rzeźby z wczesnego okresu twórczości.

2. Narodziny Wenus, Sandro Botticelli

Piękna Blondynka, bogini miłości, wyłania się z wody. Towarzyszą jej Zefir i Chloris, a Hora czeka, by okryć ciało Wenus wzorzystym płaszczem. Ten obraz ma status kultowego, a Wenus uchodzi za ideał kobiecego piękna (mimo nienaturalnie długiej szyi czy wygiętego barku). Chętnie wieszamy go w swoich czterech kątach.

3. Obrazy Pabla Picassa

W tym przypadku trudno wybrać nam jedno dzieło. Z bogatej twórczości Picassa każdy wybiera swój ulubiony element (okres błękitny, różowy, kubizm). Nie ulega jednak wątpliwości, że reprodukcje dzieł tego artysty są bardzo popularne i pożądane. 

4. Pocałunek, Gustav Klimt

Olejny obraz ze złotego okresu Gustava Klimta zaliczany do nurtu secesji wiedeńskiej. Oryginał znajduje się w zbiorach Österreichische Galerie Belvedere w Wiedniu. Reprodukcje wieszamy masowo w swoich domach. 

5. Gwiaździsta noc, Vincent van Gogh

To już nie popularne kilkanaście lat temu Słoneczniki, a Gwiaździsta noc jest reprodukcją van Gogha, którą chętnie wieszamy w naszych domach. Nocny krajobraz okolic Saint-Rémy namalowany przez artystę "z pamięci" zachwyca magią rozgwieżdżonego nieba. 

_________

W ELLE.pl na co dzień informujemy Was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym ciężkim czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. Tutaj dowiecie się jak pomagać, sprawdzicie gdzie trwają zbiórki i przeczytacie co zrobić, aby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach: pomoc dla Ukrainy