Cmentarz żydowski w Oświęcimiu

Cmentarz żydowski w Oświęcimiu u zbiegu Dąbrowskiego i Wysokie Brzegi to miejsce szczególne. Ponad 1000 macew (najstarsza pochodzi z 1757 roku), ohele, dwa lapidaria, starodrzew - wszystko to otoczone murem. To właśnie na murze okalającym kirkut z inicjatywy Muzeum Żydowskiego Oszpicin pojawił się niedawno wyjątkowy, ptasi mural. Jego autorem jest Wojciech Rokosz, którego inne ornitologiczne realizacje pokazywaliśmy Wam już nie raz (tutaj link do ptaków wymalowanych w Krakowie dla spółdzielni "Na Kozłówce").

Ptasi mural Wojciecha Rokosza

- To pierwszy tego typu projekt w Polsce, będący nie tylko istotnym elementem edukacji ekologicznej, ale też działaniem przełamującym schematy związane z pamięcią. Dlatego mural ma być nie tylko elementem upiększającym przestrzeń publiczną, ale także zachętą do zwiedzania zabytkowego obiektu i poznawania wspólnej, wielokulturowej przeszłości Polski – zaznacza Tomasz Kuncewicz, Dyrektor Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu. Na muralu zobaczyć można między innymi wymalowane ziębę, dzięcioła kosa, wilgę, sikorkę modrą, kowalika, puszczyka, gołębia grzywacza, czy srokę. Tym gatunkom ptaków bardzo często zdarza się bywać na cmentarzu żydowskim w Oświęcimiu. Gęste korony drzew, bluszcz i spokój cmentarza sprawiają, że miejsce to jest oazą bioróżnorodności. Co ciekawe wizerunki ptaków to element żydowskiej symboliki nagrobnej. Malunek powstał przy wsparciu miasta Oświęcim. 

Mural "Ptasie radio" w Łodzi. Ptaki rozśpiewały się na bloku nieopodal Szkoły Muzycznej

Ptasi mural na cmentarzu żydowskim w Oświęcimiu chętni mogą oglądać po zewnętrznej stronie muru. Zainteresowanych zwiedzaniem nekropolii odsyłamy po klucz do Muzeum Żydowskiego po dokonaniu rezerwacji online. Cmentarz jest własnością Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej i znajduje się pod opieką Muzeum.