Od powstania kultowego kina Atlantic mija właśnie 90 lat. Dziś to najstarsze działające kino stolicy. W sąsiadującym z nim pawilonie ZODIAK  (Warszawski Pawilon Architektury) od 14 marca można będzie oglądać wystawę  „Przekrój kino!” poświęconą miejskim przybytkom X muzy.

Celem wystawy zorganizowanej przez miasto stołeczne Warszawa jest zaprezentowane architektury w kontekście zmieniających się potrzeb i oczekiwań widzów, wynikających z przemian społeczno-kulturalnych, gospodarczych i technologicznych. Czym było projektowanie kin dawniej, a jak wygląda teraz? Atlantic, Iluzjon i nieistniejąca już Skarpa to obiekty, wokół których zbudowana będzie opowieść. Dowiemy się między innymi: kto je projektował, co dały miastu i mieszkańcom, jak przystosowały się do nowej rzeczywistości lub dlaczego nie przetrwały.  W pawilonie zaprezentowane zostaną tytułowe przekroje a także rzuty, fotografie i filmy. Nad całością zabłyśnie delikatne światło neonów.

W programie towarzyszącym wystawie znajdą się wykłady o historii budynków i spotkania wokół architektury oraz kinematografii. Polecamy uwadze.