Coraz więcej osób rezygnuje z posiadania klasycznego odbiornika telewizyjnego.  Alternatywą bywa zakup odpowiedniego projektora, który ułatwia korzystanie z serwisów streamingowych i oglądanych na żądanie programów. Dzięki wiszącemu na ścianie ekranowi można poczuć się jak na sali kinowej. Czy projektor zamiast telewizora to opcja, która sprawdza się w każdych warunkach? Podpowiadamy.

Projektor zamiast telewizora - o tym warto pamiętać

Zanim zdecydujesz się na tego typu sprzęt pomyśl o miejscu, w którym go umieścisz. Projektory wymagają o wiele więcej przestrzeni niż tradycyjne odbiorniki. Weź pod uwagę odległość od ścian, która powinna wynosić minimum 2,5 metra, rozdzielczość ekranu i kolor ścian w pokoju. Naścienny ekran nie jest najlepszą opcją do małych mieszkań, chyba, że zdecydujesz się na ultra krótkoogniskowy projektor. Niestety tego typu rozwiązanie kosztuje też nieco więcej niż tradycyjne urządzenie. Do zestawu kina domowego dokup przewody i system nagłaśniający. To nie jedyne rzeczy, jakie warto mieć na uwadze.

Ściana wielkiej wagi

Projektor świetnie sprawdza się, jeśli korzysta się z niego przez kilka godzin dziennie. Można go za to przenosić, co nawet przy płaskim telewizorze jest dosyć trudnym zadaniem. Inne sprawy, na które warto zwrócić uwagę? Zadbaj, by w pomieszczeniu, w którym chcesz obejrzeć film były białe ściany. W przeciwnym wypadku warto dobrać odpowiedni ekran do projektora. Aby zapewnić sobie komfort oglądania ulubionych filmów i seriali warto zadbać o odpowiednie zaciemnienie pomieszczenia.

Jaki projektor najlepiej wybrać?

Nie decyduj się na najtańsze urządzenia. Są nie tylko głośne, ale i szybciej się nagrzewają, w wyniku czego mogą się częściej psuć. Wysoka rozdzielczość ekranu to kolejna cecha, na którą powinieneś zwrócić uwagę. Jeśli jesteś kinomaniakiem pomyśl o sprzęcie Full HD lub urządzeniu laserowym. Wspaniale radzą sobie też wyświetlacze wyposażone w nieskomplikowane lampy wysokociśnieniowe. Dzięki temu obraz będzie zachwycał ostrością, a oglądanie na projektorze ulubionych programów stanie się przyjemnością, ulubioną rozrywką wszystkich. Dobra jakość obrazu to nie jedyna kwestia, o której warto pomyśleć. Równie ważne są dodatkowe funkcje, tj. wbudowane w projektor głośniki stereo, wi - fi, funkcje interaktywne. Pomyśl o nich, jeśli szukasz wyświetlacza do zadań specjalnych.

Projektor zamiast telewizora - dla kogo?

Jeśli kochasz klimat wizyt w kinie tradycyjnym, albo letniego kina pod chmurką projektor z ekranem wydaje się być wymarzonym sprzętem dla Ciebie. Dobra jakość i widoczne z odległości detale to kolejna zaleta tego rodzaju urządzeń. Rzutnik jest lekki, z łatwością można zabrać go na urlop. Projektory są jednak droższe od zwykłych telewizorów, ustawienie ich w odpowiedniej odległości od ściany wymaga zaangażowania, jednak radość przed dużym ekranem to wynagradza. Na koniec ciekawostka - łóżko z wbudowanym telewizorem.