Każdego roku IKEA wprowadza na rynek blisko 2000 nowych produktów. To bardzo, bardzo dużo. Tak ogromne przedsięwzięcie wymaga efektywnej pracy zespołowej. Kluczową rolę odgrywają w niej projektanci IKEA, specjalizujący się w obszarze demokratycznego designu i dostarczania kompleksowych rozwiązań dla marki. 

Obecnie IKEA współpracuje na stałe z 20 designerami wspieranymi przez zespół blisko 80 freelancerów. Reprezentują oni najróżniejsze kraje i narodowości. Duża część z nich oczywiście pochodzi ze Szwecji. Bazowanie na wiedzy i talencie projektantów z różnych zakątków świata to sposób różnorodne rozwiązania i świeże pomysły. Współpraca przy tworzeniu nowych produktów jest także szansą na to, aby uczyć się, zdobywać cenne doświadczenie, poznawać i każdorazowo tworzyć lepsze projekty do codziennego użycia w milionach domów. 

Kooperacje z projektantami są domeną tak zwanych vitality collections, czyli serii, które są dostępne w sklepach okresowo. Aktualnie IKEA współpracuje z wieloma wybitnymi nazwiskami z obszaru designu, ale nie tylko. Wśród nich są między innymi: Tom Dixon, Byredo, Virgil Abloh, Teenage Engineering, Colette, Bea Åkerlund, Piet Hein Eek, Chris Stamp, ośmioro artystów związanych z projektem IKEA Art Event 2018 oraz grupa projektantów z 7 krajów afrykańskich. Nie tak dawno w sklepie pokazała się kolekcja przygotowana wspólnie z designerami lubianej marki HAY. Każdy z projektantów lub artystów, z którym współpracuje IKEA, posiada swój własny, unikalny styl. Przypominamy, że w ofercie IKEA znalazły się także polskie projekty - między innymi sofa Mai Ganszyniec, sekretarzyk Krystiana Kowalskiego, czy też maskotka pająk zaprojektowana przez dziewięcioletniego Huberta! Bardzo nas to cieszy.