Architektoniczny gigant,  założona przez Normana Fostera brytyjska pracownia Foster + Partners, włączyła się aktywnie w walkę z Covid-19. Projektanci stworzyli właśnie prototyp maski ochronnej, który można czyścić i wykorzystywać wielokrotnie. Główna zaleta? Szybkość produkcji. Przyłbica składa się z trzech elementów: tarczy ochronnej, blokującego pałąka oraz z gumy silikonowej i powstaje na cyfrowej wycinarce. Całość można złożyć w minutę. Foster + Partners dostarczają swoje wyroby, oczywiście za darmo, do londyńskich szpitali w celu testowania. Trwają prace nad zatwierdzeniem projektu i wprowadzeniem go do masowej produkcji. 

Pracownia umieściła szablony i całą specyfikację w internecie na zasadzie open source. Ma to zachęcić innych projektantów, jak i dużych producentów, do zbadania potencjału maszyn do cięcia cyfrowego oraz laserowego (jako alternatywy dla druku 3D). 

Produkcją przyłbic, jednak z wykorzystaniem druku 3D, zajmuje się też wrocławskie studio Oskara Zięty. Pierwsze szpitale walczące z koronawirusem, otrzymały już sprzęt od projektanta. Pisaliśmy Wam o tym TUTAJ.