Specjalne kolekcje IKEA, to prawdziwa gratka, nie tylko dla wielbicieli szwedzkiej sieciówki, ale i wszystkich amatorów niebanalnych przedmiotów i oryginalnych wnętrz. Poza cykliczną współpracą z projektantami mody takimi jak Katie Eary, Walter van Beirendock czy ostatnio Kit Neale marka co pewien czas wypuszcza fantastyczne kolekcje inspirowane tradycyjnym rzemiosłem i rękodziełem z różnych regionów świata. W zeszłym roku nasz absolutny zachwyt wzbudziła kolekcja VIGTIG projektu Inegard Raman, w tym - IKEA prezentuje  ferię wzorów i kolorów serii JASSA.

Pięciu projektantów z różnych stron świata, naturalne materiały i pasja do tworzenianietypowych przedmiotów  – to clou kolekcji, która wprowadza do wnętrza klimat artystycznej bohemy i odprężającą atmosferę lata. 

W skład zespołu projektowego weszli: holenderski projektant Piet Hein Eek oraz etatowi projektanci IKEA - Nike Karlsson, Iina Vuorivirta oraz Paulin Machado. Całością prac kierowała i koordynowała Karin Gustavsson. Każdy z nich nadał  kolekcji swój indywidualny rys, ale jej wspólnym mianownikiem jest  poczucie swobody, otwartości i zabawy, a inspiracje czerpali z doświadczeń i obserwacji z podróży,

Gustavsson chciała aby kolekcja umożliwiła stworzenie funkcjonalnej i pięknej przestrzeni sprzyjającej relaksowi. "W serii JASSA wykorzystujemy znajome przedmioty, takie jak produkty wyplatane ręcznie z naturalnych włókien oraz batikowe tekstylia. Przekształcamy je w coś nowego, ekscytującego” - tłumaczy projektantka.

IKEA JASSA to meble i akcesoria wykonane z rattanu, bambusa oraz hiacyntu wodnego – fotele, krzesła, leżanki, lampy, kosze, parawany czy stoliki kawowe. Zastosowanie naturalnych materiałów zainspirowało projektantów do wykorzystania nieinwazyjnych metod pracy i zwrócenia się w kierunku wieloletniej tradycji rzemieślniczej. Dzięki temu, serię charakteryzują niepowtarzalne kształty oraz krzywizny, które mimo oczywistego podobieństwa, nadają każdemu elementowi unikalny charakter.

Uzupełnienie kolekcji stanowią niezwykle barwne i wzorzyste tkaniny, wykorzystane w produkcji poszewek, kuponów materiałów oraz poduszek, które mogą także spełniać funkcję siedzisk. W tym wypadku projektanci inspiracji szukali inspiracji w Indonezji. Na warsztat wzięli tamtejsze techniki zdobienia tkanin: batik i ikat, bazujące m.in. na łączeniu pozornie niepasujących do siebie kolorów. Zestawienia żółtego i różowego oraz niebieskiego i zielonego bywają zaskakujące, jednak w efekcie końcowym dobrze się komponują, nadając wnętrzu atmosferę wakacyjnego luzu.

 Z niecierpliwością czekamy na premierę kolekcji, a tymczasem podziwiamy zdjęcia z promującej ją kampanii GALERIA>>>

opracowanie: Anna Chwalińska