Szachy to jedna z najstarszych na świecie, strategicznych gier planszowych. Od wieków rozbudza wyobraźnię rzemieślników i artystów, którzy na przestrzeni stuleci nadawali pionkom gry najróżniejsze formy, wykorzystując przy tym dostępne surowce, tworzywa i materiały.

Były już  szachy drewniane, metalowe, gliniane... wykonane z kryształu, szlachetnych kamieni czy kruszców. Szachowe armie powstawały z terakoty, tektury, tworzyw syntetycznych a nawet klocków Lego...Niezliczone warianty i nuianse zmieniały się w zależności od epok i miejsc, w których powstawały.

Od  bardzo dawna wytwarza się też szachy z porcelany.  Wystarczy przypomnieć choćby portugalskie figurki Vista Allegre czy wcześniejsze z Limoges, Miśni i innych słynnych europejskich manufaktur.

Właściciel Fabryki Porcelany AS Ćmielów - Adam Spała  postanowił stworzyć swoją włąsna wersję porcelanowych skoczków, hetmanów, gońców i królowych. Nadał im nieco żartobliwą, ale bardzo urokliwą formę małpek. Każda z nich jest  wykonana ręcznie z najwyższej jakości porcelany, a następnie zdobiona 24 karatowym złotem. Każdy pionek posiada unikatowy numer. Zestaw zawiera 32 porcelanowe figury: 16 białych i tyleż czarnych. Chociaż projekt powstał w tym roku, nawiązuje do wieloletnich tradycji produkcji  miniaturowych rzeźb porcelanowych, zaprojektowanych w latach 50-tych i 60-tych XX w. przez artystów z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie.

Kolekcje  AS Ćmielów systematycznie powiększane są  o własne wzornictwo, a najlepszym tego przykładem sa właśnie "Małpie Szachy".   Wszystkie produkowane w fabryce figurki stanowią idealne połączenie historii, unikatowego stylu oraz doskonałej jakości - bez trudu opierają się modom i upływowi czasu.

GALERIA >>>

tekst: Anna Chwalińska