Ćmielowskie kolekcje figurek z porcelany to nasza narodowa duma i symbol polskiego wzornictwa. Ich dużą kolekcję znajdziecie na przykład w Muzeum Narodowym i Instytucie Wzornictwa Przemysłowego. Zaprojektowane w latach 50 i 60 przez naszych najwybitniejszych designerów Sudanka, Wielbłąd, Arabka, Dzik, Sowa, Leżąca Kotka i Lis zachwycają po dziś dzień. Dziś chcemy przypomnieć Wam najlepsze "psie" projekty ćmielowskich figurek stworzone przez Lubomira Tomaszewskiego i Mieczysława Naruszewicza. Tworzą naprawdę niezwykły zbiór, a dzięki Polskiej Grupie Porcelanowej i jej kolekcji Ćmielowa, można je znowu kupić (odtworzone z historycznych wzorów).

Szukasz prezentu na Mikołajki? Zobacz pomysły na stylowe upominki według ELLE

Zaczynamy od Owczarka Collie, projektu Mieczysława Naruszewicza z 1959 roku. To nasza ulubiona figurka, szczególnie ta w nakrapianej malaturze. Naruszewicz stworzył także Teriera Szkockiego (w 1961 roku), Teriera Sealyham, Pudla (1964 rok) oraz Foksteriera i Chow Chow (1965 rok). Figurki są tak uniwersalne, że wkomponują się z łatwością w klasyczne i nowoczesne wnętrza. 
Psy, które w latach 60. wyszły spod ręki Lubomira Tomaszewskiego to Charcik Włoski, Pekińczyk i wspaniały Jamnik. Wśród psiej porcelany z Ćmielowa znajdziemy także piękną figurkę Charta Afgańskiego, jej autora/autorki nie udało się dotąd ustalić. Która z porcelanowych ras jest Waszym faworytem? Dajcie nam znać w komentarzach.