Ostatnio modnym rozwiązaniem jest wyróżnianie jednej ze ścian w salonie. Jakie rozwiązania mamy do dyspozycji, jeśli podoba się nam to rozwiązanie? Podpowiadmay. 

Pomysł na ścianę w salonie: jak dopasować do wnętrza?

Zanim przejdziemy do tego, jak powinna wyglądać ciekawa ściana w salonie, warto zastanowić się, co będziemy brali pod uwagę przy jej aranżacji. Oczywiście kluczowym czynnikiem jest tutaj przestrzeń, którą będziemy mieli do dyspozycji. Nie bez znaczenia będzie także to, jak będą rozstawione meble w tym pomieszczeniu i czy ich rozstaw pozwoli na odpowiednie wyeksponowanie ściany. Warto też wziąć pod uwagę styl, w którym urządzone jest nasze mieszkanie i dopasować właśnie do niego odpowiednią farbę czy tapetę.

Ciemna ściana w salonie

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań, jeśli chodzi o dekoracyjne ściany w salonie, jest pomalowanie jednej z nich na ciemny kolor. To rozwiązanie sprawdzi się najlepiej w przypadku dużych i jasnych wnętrz – mocne barwy mogą pomniejszyć pomieszczenia wyjątkowo małe. Pomalowanie jednej ściany na kontrastowy, ciemny kolor, z całą pewnością odmieni wnętrze. 

Na jaki kolor pomalować ścianę, aby nie tylko dobrze komponowała się z resztą ścian, ale też aby pasowała do wystroju wnętrza? Z rozwiązaniem powyższego problemu, możemy sobie poradzić posiłkując się podstawową wiedzą z zakresu łączenia kolorów. Najbezpieczniej postawić na kolory z podobnej palety barw (np. na akcent mocnego szmaragdu w przypadku miętowych ścian), lub na odcienie kontrastujące ze sobą w kole barw (np. głęboka śliwka w połączeniu z beżowymi ścianami; żółć kontrastuje z fioletem). Co z czernią? Pomysły na pomalowanie ścian w salonie opierające się na kontraście bieli z czernią należą do najbardziej klasycznych i uniwersalnych: nie sprawdzą się jednak w pomieszczeniach bardzo małych, które kruczy kolor może przytłoczyć.

Ściana z cegły w salonie

Ceglana ściana jest oryginalną ozdoba salonu. Najlepiej, jeśli w naszym mieszkaniu można po prostu „odkryć” taką ścianę, pozbywając się warstwy farby i tynku. Wówczas pozostaje nam jedynie odpowiednio ją zabezpieczyć. Sytuacja komplikuje się w przypadku budynków, które nie są wykonane z cegły. Co zrobić jeśli w takiej sytuacji bardzo zależy nam na ceglanym efekcie? Rozwiązaniem jest ułożenie płytek w kształcie cegieł i pomalowanie ich na pożądane przez nas kolory: najtańsze i najbardziej uniwersalne okażą się płytki gipsowe na ścianę. 

Ściana z betonu w salonie

Betonowa ściana doskonale sprawdza się we wnętrzach industrialnych czy retro. Jeśli chcesz, by salon wyglądał najefektowniej, pokryj ściany betonem w taki sposób, aby powierzchnia nie była całkowicie równa. Warto dodać drobne wypukłości i zadrapania, nadające surowej ścianie autentyczności. Co ważne: betonowa ściana nie musi być szara. Ostatnio dużą popularnością cieszy się malowanie jej na różne kolory, począwszy od beżu czy bieli, kończąc na różach czy czerwieniach.

Kamień na ścianie w salonie

Oryginalnym, aczkolwiek dość żmudnym i czasochłonnym do wykonania pomysłem, jest pokrycie jednej ze ścian w salonie kamieniem. To też bardzo kosztowne rozwiązanie. Wygląda jednak bardzo luksusowo: kamień często zdobi fasady i wnętrza restauracji, hoteli czy drogich apartamentów, nadając im wyjątkowego klimatu. Najefektowniej wyglądają kamienie ułożone w nieregularny wzór i wystające w różnym stopniu – unikajmy układania kostek w zbyt równy sposób. Gdzie kamień sprawdzi się najlepiej? Dzięki niemu, charakterny wygląd zyska np. ściana za telewizorem – zwykle pozbawiona ciekawych elementów dekoracyjnych. Kamieniem można obłożyć też przestrzeń wokół kominka.

Tapeta w salonie na jednej ścianie

Ciekawym i dość oryginalnym, a przy tym prostym do wykonania pomysłem na ścianę w salonie, jest położenie na niej tapety. Nie musimy wybierać tapety w kontrastowej barwie – wystarczy, że kolorystycznie będzie nawiązywała do pozostałych ścian. Warto jest jednak wybrać model o ciekawym wzorze. Ostatnio pokazywaliśmy Wam sporo tapet, które "robią" wnętrze - w żurawie, tygrysy czy z motywem dżungli.

Fototapeta w salonie

Fototapeta sprawdza się w mniejszych salonach pozbawionych głębi. Tu największa trudność polega na znalezieniu gustownego i pasującego do naszego wnętrza wzoru.

Drewniana ściana w salonie

W przypadku wnętrz w stylu angielskim lub rustykalnym, doskonałym pomysłem jest pokrycie jednej ze ścian drewnem. Naturalne surowce są na topie: nie tylko pasują do wszystkich wzorów i kolorów, ale także nadają wnętrzu przytulnego, eleganckiego klimatu. Prawdziwe drewno na ścianie wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji: niezbędne jest zabezpieczanie go impregnatami i regularne oczyszczanie z kurzu.

Geometryczne wzory

Geometryczne wzory namalujesz na ścianie korzystając z odpowiednich szablonów. Masz pomysł na ozdobną ścianę w salonie, ale twoje umiejętności malarskie pozostawiają wiele do życzenia? Możesz zatrudnić artystę, specjalizującego się w malowaniu mieszkań – dzięki jego pomocy, twoją ścianę pokryje zachwycające dzieło.

Pamiętaj: podobnie jak w przypadku poprzednich pomysłów na ścianę w salonie, tak i w tym przypadku, warto zachować spójność aranżacyjną, dostosowując odcienie farb do kolorystyki dominującej w pomieszczeniu. Warto wziąć pod uwagę także posiadane wyposażenie: kolorowe ściany dekoracyjne do salonu mogą nie sprawdzić się w towarzystwie klasycznych, bardzo eleganckich mebli.

Lamperia w salonie

Lamperie (malowane i z okładziny) wróciły do łask. Aranżacja z wykorzystaniem dekoracyjnej okładziny wygląda świetnie szczególnie w klasycznych, eleganckich wnętrzach, inspirowanych stylem angielskim. Może nie sprawdzić się z kolei we wnętrzach nowoczesnych: chyba, że wykończymy ją na błysk.

Płytki na ścianę do salonu

Nietuzinkowym, aczkolwiek zyskującym coraz większe grono zwolenników pomysłem na aranżację ściany w salonie, jest położenie na niej płytek. Oczywiście nie mogą być to płytki podłogowe – należy wybrać te dedykowane ścianom. Mogą to być modne ostatnio romby, cegiełki albo mozaika.