Przedszkole Żółty Słonik w Ostrowii Mazowieckiej jest wyjątkowy pod wieloma względami. Już na pierwszy rzut oka widać, że jest to bardzo przemyślany i przyjazny dzieciom projekt, za którym stoi pracownia architektoniczna XY Studio. Budynek został nominowany do prestiżowej nagrody Building of the Year, w konkursie ArchDaily.

Jego oryginalna bryła została przemyślana pod kątem wygody wymagających użytkowników. Centralny punkt przedszkola stanowi dziedziniec łączący się bezpośrednio z salami dydaktycznymi. Przeszklenia korytarzy i niskie zadaszenia sprawiają to, że zaciera się granica między wnętrzem a otoczeniem, zarówno dla przebywających w środku budynku, jak i bawiących się na patio.

Od strony północnej domyka go zadaszona altana, pełniąca funkcje rekreacyjne. Zastosowana na zewnątrz deska kompozytowa Viva Teak z oferty DLH każdego dnia musi sprostać wielu małym nóżkom. Produkt ten łączy zalety drewna i polimerów oraz charakteryzuje się dużą wytrzymałością, co zapewnia długie użytkowanie.

Życie przedszkola toczy się wokół drzewa rosnącego pośrodku dziedzińca, dające cień w upalne dni (aranżacja dziedzińca została zaprojektowana z myślą o codziennych „wędrówkach” światła i cienia) W ciągu dnia zacieniona jest zamiennie przynajmniej połowa dziedzińca, dzięki czemu ani przestrzeń zewnętrzna ani korytarze nie przegrzewają się. Skrzydła budynku stanowią dodatkowo barierę przed wiatrem, co powoduje wydłużenie czasu, który dzieci mogą bezpiecznie i komfortowo spędzać na świeżym powietrzu.

We wnętrzach również zastosowano szereg udogodnień. Wydłużenie otworów okiennych pozwoliło uniknąć konieczności przesłaniania górnych powierzchni okien roletami przed bezpośrednim przegrzaniem pomieszczeń zbyt mocnym snopem światła. W każdej sali zaprojektowano po 2 lub 3 świetliki dachowe. Tego typu doświetlenie zapewnia więcej światła, niż okna o standardowych wymiarach.

Wyposażenie i kolory ścian również zostały dostosowane do potrzeb dzieciaków. W tak starannie zaprojektowanym miejscu łatwiej przyzwyczaić się do rozłąki z rodzicami a dzięki formie oryginalnej bryły i otoczenia - uwrażliwić dzieci na piękno otaczającego nas świata.

GALERIA >>>