Zakochani w polskim szkle prasowanym? Mamy dla Was zatem dobrą wiadomość. Od 4 lipca w Muzeum Miasta Gdyni będzie można oglądać twórczość Eryki Trzewik-Drost i Jana Drosta na kolejnej wystawie z cyklu Polskie Projekty Polscy Projektanci.

Eryka Trzewik-Drost i Jan Sylwester Drost to znani twórcy szkła prasowanego. Oboje urodzili się w pierwszej połowie lat 30. XX wieku na Opolszczyźnie. Spotkali się w latach 50. w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (obecnie ASP). Od tamtej pory są razem, do tego przez całe życie związani ze szkłem. Dorobek tego słynnego tandemu obejrzymy w Gdyni. Na ekspozycji znajdą się egzemplarze szkła produkowane masowo (cukiernice, misy, patery i talerze) oraz realizacje unikatowe. Zwiedzający będą mogli zgłębić tajniki przełomowej technologii szkła prasowanego. 

- Wiele lat po wygaśnięciu pieców hutniczych w Ząbkowicach, szkła projektu Eryki i Jana Drostów wciąż używane są w polskich domach, jednocześnie przeżywając renesans na rynkach aukcyjnych i w środowiskach kolekcjonerskich, osiągając często zawrotną wartość. Bazując na zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz czterech kolekcjach prywatnych, spróbujemy uchwycić ulotny moment, w którym przedmiot użytkowy awansuje do roli obiektu muzealnego i pożądanego obiektu kolekcjonerskiego - czytamy w zapowiedzi wystawy na stronie internetowej Muzeum Miasta Gdyni. 

Wystawa “Eryka i Jan Drostowie. Polskie Projekty Polscy Projektanci” potrwa do 9 stycznia 2022. Kuratorki: Barbara Banaś (polecamy nasz wywiad z dr Banaś na temat polskiego new look), Marta Borowska-Tryczak, Anna Śliwa. Zapraszamy!