MATERIAŁ PARTNERA

Po sukcesie podczas ubiegłorocznego Łódź Design Festival, interaktywna wystawa „Stolarnia Zmysłów” zostanie zaprezentowana międzynarodowej publiczności najbardziej prestiżowej imprezy świata designu: Mediolańskiego Tygodnia Designu (Milan Design Week 2016). Pachnący lasem warsztat Barlinka, Tabandy i magazynu Design Alive to miejsce, w którym widzowie mogą testować narzędzia, uczą się rozróżniać rodzaje drewna, doświadczają natury wszystkimi zmysłami.

„Stolarnia Zmysłów” to przestrzeń pełna magii. Magii, której od dwustu lat doświadcza Barlinek, polski producent podłóg drewnianych, nieprzerwanie eksperymentując i kreując. Magii, której od siedmiu lat doświadcza Tabanda, studio projektowe z Gdańska, dla której stolarnia to punkt zapalny każdego projektu i pomysłu. I wreszcie - magii, która zainspirowała magazyn Design Alive, by połączyć to wszystko w jedną piękną ideę.
„Stolarnia Zmysłów”  ukazuje drewno w sposób uczciwy i fachowy, ale także nieoczywisty. Można w niej poczuć się niczym stolarz z krwi i kości, jak również przyjrzeć się drewnu z innej perspektywy.

Twórcy projektu wymyślili unikalną formułę która łączy zabawę z sensualnymi doznaniami. Na początek odwiedzający wystawę ubierają kraciaste koszule, fartuchy, rękawice i ...brody drwali i tak przygotowani mogą przystąpić do pracy z drewnem. Można stać się więc badaczem, rzemieślnikiem lub obserwatorem. Można zostać artystą lub kreatorem. Wszystko zależy od chęci, potrzeb i pomysłu.

Głównym celem projektu jest doświadczenie drewna na nieskończenie wiele sposobów. Organizatorzy apelują:

Dotykajcie drewna!

Wyczuwajcie pod palcami jego szorstkość lub absolutną gładź, uzyskaną przy pomocy papierów ściernych. Poczujcie jego przyjemną temperaturę. Przytulcie się do niego -to naprawdę miłe uczucie.

Przyjrzyjcie się drewnu bardzo dokładnie!
Błądźcie wzrokiem po liniach, słojach, okręgach i sękach. Zafascynujcie się niepowtarzalnymi wzorami i rysunkami na różnych kawałkach i przekrojach. Może skojarzą się Wam one z ludzkim okiem, sową lub po prostu piękną, abstrakcyjną kompozycją Kandinsky’ego?


Wąchajcie drewno!
Wciągajcie nosem ten nieziemski zapach, który relaksuje i odpręża; działa niczym aromaterapia, wpływając na umysł i samopoczucie. Olejki eteryczne zawarte w drewnie są jak afrodyzjak. Uosabiają świeżość, naturalność, przytulność, a nawet bezpieczeństwo.

Użyjcie narzędzi!
Są one łącznikiem pomiędzy ludzką wizją, a surową materią. Dzięki nim możecie wydobyć z drewna formę, kształty, zapachy, faktury i doświadczenia. Narzędzia, które dla Was zdobyliśmy, pamiętają wiele innych stolarni i wiele innych kawałków drewna mają praktykę i obszerne portfolio. Praca z nimi jest jak podróż w czasie, a obrabianie nimi drewna ma wymiar pierwotnego studium i kreatywnej analizy. Piła dwuręczna, potocznie nazywana „moja-twoja”, to świetna zabawa i rywalizacja. Dla drewna to pierwszy krok w obróbce. Heble i dłuta ręczne pozwolą Wam przejść przez kolejne etapy kształtowania, dzielenia i wyrównywania materiału. Piły ręczne, papiery ścierne i dłuta rzeźbiarskie to narzędzia, które pozwolą Wam zagłębić się w szczegóły i w pełni zrealizować Wasze zamierzenia w dążeniu do ostatecznego wykończenia. Dzięki wiertarkom ręcznym wykonacie otwory w dębowej tarcicy, które niewątpliwie staną się symbolicznymi autografami. Drewno zapamiętuje każdą ingerencję i odpowiada na nią pewnym określonym efektem, a każdy kawałek drewna poddany Waszej obróbce jest dla nas jak pamiętnik.

„Stolarnia Zmysłów”  będzie takim właśnie pamiętnikiem, który skrupulatnie zapełnicie swoimi zapisami podczas Milan Design Week 2016. Ten rzemieślniczo-twórczy performance odbywać się będzie pod parasolem kiełkujących sadzonek. Rozdamy je Wam w ostatni weekend festiwalu, licząc że zostaną z Wami przez wiele kolejnych lat.

Miejsce wystawy:
Milan Design Week 2016, Zona Tortona, via Tortona 28 / via Novi 2, Mediolan, Włochy
Godziny otwarcia:
Wtorek 12 kwietnia - Sobota 16 kwietnia: 10:00-20:00 Niedziela 19 kwietnia: 10:00-17:00
Opening party/coctail:
Poniedziałek 11 kwietnia: 18.00-22.00


GALERIA>>>