O projekcie polskiego pawilonu na EXPO 2020 autorstwa polskiej pracowni WXCA i szwajcarskiego studia Bellprat Partner pisaliśmy Wam na długo przed jego powstaniem. Termin Światowej Wystawy ze względu na pandemię covid 19 uległ przesunięciu. W związku z tym nasz pawilon przyjął pierwszych gości dopiero na początku zeszłorocznej jesieni. Teraz wracamy do Was ze wspaniałą wiadomością. Polski Pawilon zdobył właśnie nagrodę the Best Large Pavilion w konkursie World Expo Awards organizowanym przez EXHIBITOR Magazine. Gratulujemy!

Nagroda the Best Large Pavilion w konkursie World Expo Awards 

17 jurorów z całego świata uznało, że to jeden z najbardziej: „eleganckich i wysublimowanych pawilonów, dzieło sztuki, dojrzałe, edukacyjne, inspirujące doświadczenie. Pawilon, który niczego nie narzuca odwiedzającym". 

- Docenienie naszego dzieła przez międzynarodowe jury ekspertów niezwykle nas twórców cieszy i napawa dumą. Opowieść, którą prowadziliśmy językiem architektury, o polskiej kreatywności inspirowanej naturą, współistnieniu człowieka i natury, naszej wspólnej odpowiedzialności za planetę, sile jedności w różnorodności, jest ważnym głosem w światowej dyskusji, jaka toczy się w Dubaju – mówi Marta Sękulska-Wrońska z WXCA, współautorka pawilonu.

Autorzy pawilonu stworzyli wyjątkową, immersyjną, przenikającą się przestrzeń, zapraszającą odwiedzających do doświadczania polskiej natury, kultury, innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Na nas największe wrażenie robi kinetyczna rzeźba stada ptaków.  Polski pawilon ma inspirować i dzielić się ze światem wieloma rozwiązaniami dla świadomej, zrównoważonej przyszłości. Za szczegółową koncepcję narracji ekspozycji, kluczowe doświadczenia oraz produkcję wszystkich materiałów multimedialnych odpowiada konsorcjum Science Now, Stellar Fireworks i Tellart, które jest także pomysłodawcą „Polskiego Stołu” i strefy V „Poland. Landscapes of creativity”. Generalnym Wykonawcą Pawilonu Polski jest konsorcjum Międzynarodowe Targi Poznańskie – FM Aldentro.