Polska Zagroda od BXB studio

Nowoczesna zabudowa, która wprost czerpie z tradycji? Polska Zagroda zaprojektowana przez BXB studio Bogusław Barnaś to sztandarowy przykład takiej realizacji. Architekci (Bogusław Barnaś, Bartosz Styrna, Anna Mędrala, Kamil Makowiec, Mateusz Zima, Magdalena Moska, Valentin Lepley, Aleksander De Mott, Maroš Mitro, Paula Wróblewska, Marzia Tocca, Magdalena Fuchs) przekształcili stare wiejskie zabudowania w komfortową rezydencję. - W miejsce pięciu budynków gospodarczych przeznaczonych do rozbiórki, zaprojektowaliśmy pięć przenikających się stodół, które kreują ciekawą, niezwykle dynamiczną przestrzeń. Zaprojektowany dom to skończone, niezależne dzieło architektoniczne, ale zgodnie z życzeniem inwestora uwzględnia również możliwy dalszy proces rozwoju inwestycji, polegający na rekonstrukcji i modernizacji historycznego domu przeznaczonego do rozbiórki - tłumaczą eksperci z BXB studio.

Współczesne stodoły

Efekt? Bryły zainspirowane klasycznym kształtem stodoły starannie zdefiniowane przez otaczający krajobraz. Pierwsza to garaż. Stanowi bufor odgradzający resztę założenia od drogi dojazdowej. W pozostałych mamy część dzienną z kuchnią i jadalnią, sypialnie, gabinety do pracy, pokoje dzieci. Całość wykończona drewnem o różnej strukturze. - Tworząc poszczególne kubatury Polskiej Zagrody, kierowaliśmy się harmonijnym podejściem do natury, przede wszystkim do gry światła i cienia, ukształtowania terenu, istniejącej zieleni i infrastruktury. Duże nasłonecznione przeszklenia zostały zacienione ażurami, zadaszeniami tarasu czy gęstą zielenią - podkreślają architekci. 

World Architecture Festival Awards 2022

Projekt Polska Zagroda BXB studio Bogusław Barnaś znalazł się właśnie na konkursowej shortliście World Architecture Festival Awards 2022 w kategorii „House and Villa – (Rural/Coastal)”. Gratulujemy! Przy okazji zerknijcie jeszcze na wielokrotnie nagradzaną Małopolską Chatę Podcieniową od BXB. 

Dezeen Awards 2022

Polska Zagroda znalazła się także na liście nominacji do Dezeen Awards 2022. Spośród 5400 budynków z całego świata została zdefiniowana tzw. longlista - czyli 322 najlepszych obiektów architektonicznych, które powalczą o tytuł najlepszych realizacji świata. W skład jury Dezeen Awards 2022 wchodzą tacy architekci jak Stefano Boeri oraz Sou Fujimoto. Gratulujemy kolejnego sukcesu!