Milan Design Week 2023

Milan Design Week 2023 przed nami. Święto designu w tym roku rozpocznie się 17 kwietnia i potrwa do 23 kwietnia 2023. Szczególnie gorąco kibicujemy polskim markom, projektantom i artystom "wystawiającym" się w tych dniach w Mediolanie. W tym roku do Włoch razem ze swoją ceramiką jedzie Marcin Kuberna, twórca brandu GRÔPK.

Czytaj także: Made in Poland: piękna polska porcelana

Marcin Kuberna i  ‘Zemia’ 

GRÔPK to ceramika, którą możecie znać już z instagrama i licznych publikacji. Marcin Kuberna przez większość swojego zawodowego życia związany był z modą. Teraz jego powołaniem okazała się być również glina. Artysta tworzy swoje prace staromodną techniką wałka. Minimalistyczne, o organicznych kształtach, nieco surowe naczynia i obiekty dekoracyjne wylepia w duchu slow i wabi-sabi. Każda praca Kuberny jest inna, nie ma dwóch takich samych. Do Mediolanu Marcin zabierze ze sobą projekt ‘Zemia’. To tryptyk naczyń będący hołdem złożonym Kaszubom (skąd pochodzi Marcin), ziemi i pracy rąk (‘zemia’ po kaszubsku to ziemia, a GRÔPK to garnek). Tytuł projektu odwołuje się do pierwotnej natury żywiołu, tak ważnego dla rolników.

- Naczynia są wyrazem wdzięczności dla moich rodziców za ich pracę rąk i szacunek dla ziemi. Dzięki swoim niejednoznacznym formom, wyglądają tak, jakby same z niej wyrosły. Myślę o nich jak o hołdzie dla potęgi i życiodajnej siły natury - tłumaczy Marcin Kuberna.

Wystawa na łamach Alcovy

Prace Marcina Kuberny pojadą do Mediolanu i zostaną tam wystawione na łamach platformy Alcova, która od 5 lat jest częścią prestiżowego Milan Design Week. Alcova tworzy przestrzeń dla niezależnego designu i pozwala projektantom i artystom na eksperymenty z formą i funkcją. Zamysłem platformy jest łączenie najnowszych trendów we wzornictwie z historycznym krajobrazem miejskim. ‘Zemia’ Kuberny zostanie pokazana w dawnym budynku rzeźni Porta Vittoria. Zapraszamy więc między 17 a 23 kwietnia do budynku Il Covo, przestrzeń C10 i kibicujemy.